Varia

Förra katalogen
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2010-07-01
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F800 Algård Göran & Romell Roland. Sverige av idag. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Gebers). Rikt ill. I färg. 4:o. Bra skick. 1971. Opag. 60:-
F801 Ancker Estrid. Torgny Segerstedt 1876-1945. studier i en personlighet. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (Tiden). Ill. Bra inlaga. 1962. 479s+pl. 80:-
F802 Arrhenius Svante. Människan inför världsgåtan. Olika tiders och folks åsikter om världsutvecklingen. Ill. Nött omsl. 1907. 181s. 60:-
F803 Aslaksby Truls & Krogstad Morten. Ta vare på Oslo. Byen vår i texst og bilder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Universitetsforlaget). Ill. Delvis i färg. 4:o. Omsl. ngt. nött annars nyskick. 1990. 180s. Såld
F804 Baden-Powell of Gilwell Robert. Scouting for boys. Handbok för övning i god medborgaranda genom förtrogenhet med naturen. Linnebd. Ill. Svensk text. Exlibris. Blekt rygg. 1934. 494s. Såld
F805 Benjamin Walter. Paris. 1800-talets huvudstad. 1-3. 3 häften i kassett. Ill. Nyskick. 1992. 1048s. Såld
F806 Bruce Ingela (red). De stora kompositörerna. 21 porträtt. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bokia). Rikt ill. delvis i färg. Exlibris. Nyskick. 4:o. 1991. 194s. 100:-
F807 Bufalari Guiseppe. Chile. Dom sökte friheten. Barn och vuxna berättar om tiden från Allende till Pinochet. Förlagsbd. (Liber). Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1980. 153s. Såld
F808 Catton Bruce (red). The american heritage. Picture history of the civil war. 2 uniforma linnebd + häfte i kassett. Band i nyskick. Kassett ngt. nött. Engelsk text. 4:o. 1960. 630s+bil. Såld
F809 Collis Henry m.fl. B. - P. S Scouts. An official history of the boy scouts association. Linnebd. Ill. Engelsk text. Bortgivningstext. Exlibris. Bra skick. 1961. 319s.+pl. 80:-
F810 Dahlberg Erik. Ester i Frankfurt och Paris. Pappbd. med sk.omsl. (Kulturhistoriska förlagen Gbg). Ill. Liten 4:o. Bra skick. 1980. 175s. 60:-
F811 Ekholm Jan-Olof & Sperlings Sven. Mälarmördaren. Historien om ett brott. Förlagsbd. med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1979. 243s. Såld
F812 Ekström Margareta (översättning). Din tillgivna Virginia. Virginia Woolfs liv i brev och bilder. Förlagsbd. med sk.omsl. (Forum). Rikt ill. I färg. Tvär 4:o. Nyskick. 1992. 158s. 90:-
F813 Enqvist Per-Olov. Lewis resa. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Exlibris. Nyskick. 2001. 598s. 70:-
F814 Gafvelin Elisabeth (red). Vem är det. Svensk biografisk handbok 1999. Förlagsbd. med sk.omsl. (Norstedts). Exlibris. Nära nyskick. 1998. 1263s. 100:-
F815 Gibson Haldo. Svensk slangordbok. Esselte studium. Fint skick. 1978. 243s. 90:-
F816 Ginsburg Manne (red). Sveriges Radios årsbok 1959-1960. Rikt ill. Bra skick. 1959. 319s. 70:-
F817 Ginsburg Manne (red). Sveriges Radios årsbok 1960. Rikt ill. Fint skick. 1961. 344s. 70:-
F818 Ginsburg Manne (red). Sveriges Radios årsbok 1961. Rikt ill. Bra skick. 1961. 303s. 70:-
F819 Glazier Willard. Headwaters of the Mississippi. Org. dek. klbd. Ill. Engelsk text. Fint skick. 1901. 527s. 250:-
F820 Hansen Thorkild. Det lyckliga Arabien. En forskningsfärd 1761-1767. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1964. 322s. 70:-
F821 Heine Th.Th. Sällsamt händer. Förlagsbd. (Gebers). Ill. Av författaren. Bra skick. 1947. 184s. 70:-
F822 Hellström-Boström Ewa. Svensk klättring. Pionjärerna. Förlagsbd. (Alpina förlaget). Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1997. 207s. Såld
F823 Heyerdahl Thor. Gåtan Maldiverna. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Ill. delvis i färg. Bra skick. 1986. 302s+pl. Såld
F824 Hildeman Karl-Ivar m.fl. Politisk rimdans. En viskavalkad genom svensk historia. Från Karl Knutsson till Karl Gerhard. Natur&Kultur. Ill. Fint skick. 1960. 206s. 70:-
F825 Holland Vyvyan. Oscar Wilde. En bildbiografi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Ill. Fint skick. 1961. 144s. 70:-
F826 Holm Ingvar. Politik som teater. Från Bastiljen till Helgeandsholmen. Förlagsbd. (Carlssons). Rikt ill. delvis i färg. Stor 8:o. Nära nyskick. 1991. 362s. 100:-
F827 Janson Tore. Latin. Kulturen, historien, språket. Förlagsbd. med sk.omsl. (Wahlström & Widstrand). Exlibris. Bra skick. 2003. 264s. 80:-
F828 Johnson Adrian. America explored. A cartographical history of the exploration of North America. Rexinbd. med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. Stor 4:o. Fint skick. Engelsk text. 1947. 252s. 150:-
F829 Josephus Flavius. Judarnas gamla historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Redvivia). Faksimil. Original kom 1889.Fint skick. 1988. 982s. Såld
F830 Josephy Alvin M. Jr. (red). The American heritage history of the great west. Klbd. med ngt. nött sk.omsl. 4:o. Rikt ill. Inlaga i fint skick. Engelsk text. 1965. 416s. 100:-
F831 Järv Harry. Varaktigare än koppar. Från Homeros till Kafka. Häftad (Cavefors). Ill. Bra skick. 1962. 280s+pl. 80:-
F832 Karlsten Evald. Hasselblad. En bok tillägnad Victor Hasselblad. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Gullers). Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 4:o. 1981. 120s. 90:-
F833 Klein Georg. Pieta. Förlagsbd. med sk.omsl. (Bonniers). Nära nyskick. 1989. 297s. 50:-
F834 Kubler Jörn. Circus. Förlagsbd. (Hanns Reich Verlag). Rikt ill. 4:o. Fint skick. Tysk text. 1960. 73s. 90:-
F835 Lamorisse Albert. Den röda ballongen. Förlagsbd. (Rabén & Sjögren). Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Bra skick. Uå. Opag. 70:-
F836 Lancaster Osbert. Klassiskt landskap med figurer. Häftad. (Natur&Kultur). Ill. Fint skick. Stor 8:o. 1948. 206s. 80:-
F837 Lasson Frans & Svendsen Clara. Karen Blixten. En digterskabne i bilder. Förlagsbd. med sk.omsl. (Gyldendal). Rikt ill. 4:o. Fint skick. Dansk text. 1969. 227s. Såld
F838 Lawrence T.E. Vishetens sju pelare. En triumf. Hfrbd. med ö.gsn. Ngt. flammig rygg. Fin inlaga. Ill. 4:o. 1942. 685s. 150:-
F839 Lewinsohn Richard "Morus". Sexualitetens historia. Ill. Bra skick. 1957. 297s+pl. Såld
F840 Linde Ebbe. Västöstligt. Mest om teater. Häftad. (Bonniers). Fint skick. 1967. 205s. 60:-
F841 Lindgren Astrid. Mera om oss barn i bullerbyn. Förlagsbd. (Rabén & Sjögren). 12:e uppl. Nära nyskick. 1967. 135s. 70:-
F842 Lindgren Astrid. Ronja rövardotter. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Raben&Sjögren). Exlibris. Ill.av Ilona Wikland. Fint skick. 1982. 236s. 80:-
F843 Lorenzen Ana Maria. Chiles textila traditioner. Uts. Katalog. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1991. 24s. 50:-
F844 Löfgren Svante. Parisreporter. Ill. Bra skick. 1962. 239s+pl. 70:-
F845 Malmqvist Göran. Bernhard Karlgren. Ett forskarporträtt. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Ill. Svenska akademiens minnesteckningar. Fint skick. 1995. 539s+pl. Såld
F846 Malmström Elis. Linnei väg till vetenskplig klarhet. Häftad. (Allhems). Ill.stor 8:o. Bra skick. 1960. 65s. Såld
F847 Matz Edvard (red). Min lill vrå i världen. Femton författare om sin favorittrakt. Ill. Bla. Jolo, Sven Stolpe, Lars Norrman m.fl. fint skick. 1958. 200s+pl. 60:-
F848 Maurois André. Napoleon. En bildbiografi. Förlagsbd. med sk.omsl. (Natur&Kultur). Rikt ill. Bra skick. 1964. 161s. 70:-
F849 May Robin. Vilda västern. Legend och verklighet. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Svenska bokhandlarföreningen). 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1978. 155s. 100:-
F850 Nash E. (utg). Curtius-Nawrath. Das antike Rom. Linnebd. (Anton Schroll & co). Rikt ill. 4:o. Tysk text. Fint skick. 1970. 216s+bil. 100:-
F851 Nilsson Piraten Fritiof. Millionären och andra historier. Ngt. nött omsl. 1965. 203s. 40:-
F852 Ochsner Björn. Fotografier af H.C. Andersen. H.C. Andersens hus Odense. Ill. 4:o. Fint skick. Dansk text. 1957. 92s. 80:-
F853 Olls Bert. Rallarna. Pappbd. Ill. Tvär 8:o. Spår efter prislapp på framsida annars fint skick. 1987. 96s. 60:-
F854 Olsson Folke (red). Strindberg. Förlagsbd. (Liber). Ill. 4:o. Fint skick. 1981. 208s. 90:-
F855 Olsson Jan-Olof (Jolo) m.fl. Kamera 65. Förlagsbd. med sk.omsl. (Bengt Forsbergs förlag). Rikt ill. 4:o. mycket fint skick. 1965. Opag. 70:-
F856 Oramo Ilkka. Jenn Sibelius. En bildbiografi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Rikt ill. Fint skick. 1867. 99s. 80:-
F857 Palme Sven Ulric & Meyerson Åke. Historia genom kameraögat. Över alla gränser. Förlagsbd. med sk.omsl. (Tiden). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1958. 104s. 70:-
F858 Platen Gustaf von & Tecknar Anders. Vår ungdoms hjältar. Förlagsbd. (Svenska Dagbladet). Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1990. 120s. 80:-
F859 Priestley J.B. Charles Dickens. En bildbiografi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Ill. Fint skick. 1962. 143s. Såld
F860 Richter Jan. Edvard Persson. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. Ill. 1974. 272s. Såld
F861 Rosen Elsa Marianne von. Inte bara en dans på rosor. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Sk.omsl. Ngt. nött annars nyskick. 2000. 350s. 70:-
F862 Sadolin Ebbe. På vandring i London. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Gebers). Ill. Främre omsl. Medbd. Bortgivningstext. 1950. 168s. 80:-
F863 Schantz Philip von. Fiskens tecken. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Nyskick. 1997. 271s+pl. 80:-
F864 Schenkmanis Ulf. Se kanalöarna. Jersery, Guernsey, Alderney, Sark, Herm. Förlagsbd. (Carlssons). Rikt ill. Spår efter prislapp på baksida annars nyskick. 1994. 244s. Såld
F865 Sillanpää F.E. Middagshöjd. Dek. omsl. Bra skick. 1958. 161s. 70:-
F866 Sjöman Vilgot. Oskuld förlorad. Förlagsbd. med sk.omsl. Ill. Fint skick. 1988. 120s. Såld
F867 Sjöqvist Eric. Affären Raoul Wallenberg. Ill. Bra skick. 1974. 211s. 70:-
F868 Sporrong Ulf & Wennström Hans-Fredrik (red). Sveriges kartor. Sveriges Nationalatlas. Imit. Skinnbd. med sk.omsl. Rikt ill. I färg. Stor 4:o. Fint skick. 1990. 205s. 120:-
F869 Stjernstedt Ruth. Ringdans kring fru Justitia. Häftad. (Fritzes). Ill. Fint skick. 1956. 339s. 60:-
F870 Stjernstedts Ruth. Ocensurerad. Häftad. (Fritzes). Ill. Bra skick. 1953. 236s. Såld
F871 Stålmarck Torkel. Hedvig Charlotta Nordenflycht. Ett porträtt. Förlagsbd. (Norstedts). Ill. Nyskick. 1997. 222s. 80:-
F872 Sucksdorff Arne. En drömmares väg. Memoarer. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Streiffert). Ill. Nyskick. 1994. 240s. Såld
F873 Sällskapet för kulturella förbindelser (utg). Liten resa genom Tyska demokratiska republiken. Tvär 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Propagandatext. Fint skick. Uå ca 1960. Opag. Såld
F874 Thelander Karin m.fl. Tonåringar och framtiden. Skandias kvinnobibliotek nr 3. ill. Bra skick. 1961. 72s. 50:-
F875 Tilander Gunnar. Nyköpingsstudenten Johannes Julinus dagböcker 1659-64 och hans bedrifter i Uppsala, Åbo och Strängnäs. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1968. 151s. 50:-
F876 Tommelstad Odd. Brända drycker. Spritsorter och drinkar från hela världen. Förlagsbd. (Norstedts). Ill. Nära nyskick. 1985. 116s. 70:-
F877 Topelius Christer (red). Den svenska idyllen. En litterär antologi. Häftad. (Diakonistyrelsens förlag). Ill. Fint skick. Stor 8:o. 1961. 304s+pl. 80:-
F878 Topelius Christer (red). Det svenska hemmet. En litterär antologi. Häftad. (Diakonistyrelsens förlag). Ill. Fint skick. Stor 8:o. 1959. 286s+pl. 80:-
F879 Topelius Christer. En bok om julen. Litterär antologi. Linnebd. med ngt. nött sk.omsl. Ill. 1961. 212s. 50:-
F880 Traver Robert. Mordets anatomi. Dek. omsl. Fint skick. 1959. 347s. Såld
F881 Törnqvist Egil. Bergman och Strindberg. Spöksonaten. Drama och iscensättning. Dramaten 1975. Förlagsbd. Med sk.oml. (Prisma). Ill. Fint skick. 1973. 257s. 70:-
F882 United states information service (utg). Amerikas indianer. Ett folk genom tiderna. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. Uå. (ca 1972). 56s. Såld
F883 Wallin Ola (red). När var hur 2002. årsbok. Förlagsbd. (Bokförlaget DN). Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 305s+bil. 60:-
F884 Wellander Erik. Reklamens språk. Wezätas skriftserie nr 4. Bra skick. 1950. 39s. Såld
F885 Wiberg Åke. En herrgårdsidyll. Flodinska släkten. Ill. Bra skick. 1959. 264s. 90:-
F886 Wiberg Åke. När klockorna klämtade. Bjärasläkten. Linnebd. Ill. Bra skick. 1959. 279s. 90:-
F887 Widén Albin. Amandus Johnson. Svenskamerikan. Ill. Bra skick. 1970. 260s+pl. 70:-
F888 Wiking Albert, Sandström Anders & Bergström Magnus. Eldvatten. Porträtt och intervjuer. Förlagsbd. med sk.omsl. (Boströms förlag). Rikt ill. Folio. Nära nyskick. Med CD-skiva. 1998. 216s+index. 150:-
F889 Wilson John S. Scouting round the world. Linnebd. Ill. Engelsk text. Bortgivningstext. Exlibris. Bra skick. 1959. 304s+pl. 80:-
F890 Wivallius Lars. Sweriges rijkes ringmur. Fläckmarmorerat linnebd. Ill. Orginalet kom 1637. Nyskick. 1980. 121s. 70:-

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson