Aktuell katalog

Bokväsen

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A1 Friedländer Herbert. Etymologisk ordbok för bokvänner. Dek. pappbd. (Bokvännerna) Bokgåvan 1969. 1970. 67s. Såld
A2 Hallberg Åke. En bok om det tryckta ordet. Från typ till ord och bok. Förlagsbd. Med sk.omsl. Spektra. Nära nyskick. Ill. 4:o. 1968. 112s. 80:-
A3 Harris David. Boken om kalligrafi. Historia, stilar, utveckling och teknik. Förlagsbd. Med sk.omsl. Raben och Sjögren. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1997. 128s. Såld
A4 Leavitt Robert Keith. Noah's Ark, New England Yankees and the endlers quest. The original webster dictionaries. Häftad. Ill. Engelsk text. Fint skick. 4:o. 1947. 106s. 60:-
A5 Nyman Carl-Olof (översättning). Med hälsningar från Ellery Queen och Tage La Cour. Häftad (Bokvännerna). Bokvännens bibliotek nr 38. ill. Nyskick. 1958. 59s. Såld
A6 Olsson Bernt (kommentarer). Haquin spegel. Emblemata. Org. linneryggsbd. (Bokvännerna). Ill. Bokvännens bibliotek nr 75. nära nyskick. 1966. 94s. 90:-
A7 Stolpe Sven. Svenska humanister. Tjugo porträtt. Bokvännens bibliotek nr 61. Org. linneryggsbd. (Bokvännerna). Ill. Nära nyskick. 1962. 134s. Såld

Djur & Natur

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A8 Bromée Folke. Allt om älgjakt. En handledning. P.A. Norstedt & söner. Häftad. Ill. Bra skick. 1937. 191s. 100:-
A9 Ebenhard Torbjörn (översättning). Skydda fåglarna. Förlagsbd. (Streiffert). Rikt ill. I färg. I sammarbete med svenska naturskyddsf. Fint skick. 1987. 384s. 60:-
A10 Gohl Christiane. Richters stora ridbok. Förlagsbd. Richters. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1992. 154s. 80:-
A11 Hemberg E. Jaktbara däggdjurs gångarter och spår. Åhlen & Åkerlund. Ill. Exlibris. Gott skick. 1920. 277s. 130:-
A12 Holderness-Roddam Jane. Tävlingsridning. En illustrerad handbok i dressyr, hoppning och fälttävlan. Förlagsbd. Med ngt. nött sk.omsl. Forum. Rikt ill. I färg. 4:o. 1990. 208s. 70:-
A13 Jankell Lotta. Livet med häst. Förlagsbd. Natur & kultur. Rikt ill. I färg och sv/vitt. Nära nyskick. 4:o. 2005. 144s. 90:-
A14 Jensen Poul Valentin & Haglund Bertil. Spår och spårtecken. Ill. Exlibris. Fint skick. 1948. 148s. 100:-
A15 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 10. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1922. 416s. 100:-
A16 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 11. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1923. 408s. 100:-
A17 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 12. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1924. 400s. 100:-
A18 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 13. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1925. 400s. 100:-
A19 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 14. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1926. 400s. Såld
A20 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 15. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1927. 400s. 100:-
A21 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 16. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1928. 400s. 100:-
A22 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 17. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1929. 416s. 100:-
A23 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 18. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1930. 576s. 100:-
A24 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 19. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1931. 576s. 100:-
A25 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 20. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1932. 576s. 100:-
A26 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 21. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1933. 576s. 100:-
A27 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 3. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1915. 384s. 100:-
A28 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 4. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1916. 404s. 100:-
A29 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 7. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1919. 400s. 100:-
A30 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 8. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1920. 400s. 100:-
A31 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg 9. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1921. 400s. 100:-
A32 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg. 5. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1917. 400s. 100:-
A33 Knöppel Arvid (red). Från jaktmarker och fiskevatten. Årg. 6. Org. dek. klbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1918. 400s. 100:-
A34 Krott Peter. Björnar. Förlagsbd. Bonniers. Sk. Omsl. med revor. Rikt ill. Delvis i färg. 1963. 139s. Såld
A35 Källvik Conny. I björnjägare Lloyds fotspår. Sanning och sägen. Ill. Nära nyskick. Älvsborgs länsmuseum. 1993. 168s. Såld
A36 Lloyd L. Jagt-nöjen i Sverige och Norge. Nött & delvis skadat omsl. Bra inlaga. Med 3 träsnitt. 1883. 186s. Såld
A37 Lloyd Llewellyn. Svenska allmogens plägseder. Förlagsbd. Liber. Ill. Fint skick. 1979. 264s. 80:-
A38 Lundberg Birgit & Gustafsson Sten. Älgmark. Dek. pappbd. Ill. Bilagor med vykort. 1987. 63s. 60:-
A39 Maclean Gordon Lindsay. Roberts birds of Southern Africa. Rexinbd. Med sk.omsl. Ill. I färg. Engelsk text. Bra skick. 1985. 848s. Såld
A40 Mattison Chris. Bonniers stora bok om ormar. Förlagsbd. Bonniers. Rikt ill. I färg. 4:o. nyskick. 2001. 192s. 100:-
A41 Pettersson Gunnar. Europas rovfåglar. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bra böcker. Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 4:o. 1984. 170s. 70:-
A42 Rosen Björn von (red). All världens jakt. Hfrbd. Med ö.gsn. Text på försättsblad. Fint skick. 1946. 433s. 80:-
A43 Royal Canin (utg). Hund encyklopedi. Bok 1. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg. Nyskick. 4:o. 2004. 171s. Såld
A44 Swift Sally. Ett med hästen. En bok för ryttare på alla nivåer. Förlagsbd. W&W. rikt ill. 4:o. Nyskick. 1992. 206s. Såld
A45 Taylor David. Bonniers stora bok om hundar. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers. Rikt ill. I färg. Skyddsomsl. ngt. nött annars nyskick. 4:o. 1993. 238s. 90:-
A46 Östlind Nils (red). Våra trädgårdar. 1&2. Handbok för villa-, koloni- och lantmannaträdgårdar. 2 uniforma hfrbd. Främre omsl. medbd. Rikt ill. Delvis i färg. Fint skick.4:o. 1950. 805s. 200:-

Företag & Industri

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A47 Alm Anchi & Spjuth Bengt. Gunnebo. Från svenskt storföretag till internationell säkerhetskoncern. Linnebd. Med sk.omsl. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2005. 151s. 90:-
A48 Bergqvist Sven. Allers Förlag 100 år. 1894-1994. en kulturhistoria. Rexinbd. med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1994. 326s. Såld
A49 Boger Gustaf. Anells järnhandel Ulricehamn. Minnesskrift vid hundraårsjubileet 1949. Ill. Fint skick. 1948. 32s. Såld
A50 Gustafsson Karl-Fredrik. Papper och massa i Småland. Del 1. Kalmar och Kronobergslän. Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 2002. 194s. Såld
A51 Hamilton Henning. Träden minns. Bilder från äldre skogsbruk. Dek. förlagsbd. Södra skogsägarna. 4:o. rikt ill. I färg. Nyskick. 1988. 30s. Såld
A52 Karlsson Ebon. Dörren till framtiden. Snickeriet i kungsäter som blev dörrkoncernen Dooria. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg och sv/vitt. Tvär 8:o. Nyskick. 2008. 102s. 120:-
A53 Leander Lars. Tetra Pak. Visionen som blev verklighet. En annorlunda företagshistoria. Rikt ill. I färg. & sv/vitt. 4:o. Nyskick. 1996. 329s+bil. Såld
A54 Nilsson göran B. André Oscar Wallenberg. 1. Odysséernas år 1816-1856. Förlagsbd. med sk. Omsl. Norstedts. Ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 1984. 469s. Såld
A55 Olson Rolf. Pressfotografi. Ögonblick ur historien. När pressfotografen kom till de svenska landsortstidningarna. Förlagsbd. Carlsson. Rikt ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 1991. 166s. 90:-
A56 Rydenfelt Sven. Från tornspiror till grävmaskiner. Åkermans i Eslöv 1890-1990. Dek. omsl. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1990. 303s. Såld
A57 Sandstedt Sven & Andersson Roland. Industriliv på Högland. Klryggsbd.med ngt. nött sk. omsl. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1964. 183s. Såld
A58 Smedmyr Jan (förord). Hultafors AB. 1883-1983. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1983. 24s. Såld

Historia

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A59 Orders and medals of the USSR. Rikt ill. I färg. Engelsk text. Bra skick. 1990. 40s. Såld
A60 Allmänna försvarsföreningen utg). Vårt försvar. Tidskrift. Ngt. nött omsl. Delvis ouppsk. Bl.a. peronuppgifter på drabantkåren 1700-1716. 1910. 153s. 70:-
A61 Ambrosiani Björn & Erikson Bo G. Birka. Vikingastaden. Askan i svarta jorden avslöjar: De första husen! Dek. pappbd. Wiken. Rikt ill. I färg. Exlibris. 4:o. Nära nyskick. 1993. 96s. Såld
A62 Anglim Simon m.fl. Slagfältet under antiken. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2005. 256s. 130:-
A63 Arhardt Sven W. Krigserfarenhet och trupputbildning. Några anteckningar för linjens landstormens och hemvärnets trupputbildare. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1942. 274s. Såld
A64 Arvidson Stellan. Benjamin Franklin. Ett universalgeni. Häftad. Natur & kultur. Delvis ouppsk. Ngt. nött omsl. Exlibris. Ill. 1943. 235s. 60:-
A65 Bahn Paul G. Arkeologin berättar. Förlagsbd. Med sk. omsl. (Historiska Media). Exlibris. Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Nära nyskick. 1996. 256s. 130:-
A66 Baigent Michael & Leigh Richard. Döda havsrullarnas hemlighet. Förlagsbd. Med sk.omsl. Brombergs. Exlibris. Ill. Nära nyskick. 1993. 290s. Såld
A67 Beevor Antony. Kreta. Erövring och motstånd. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2004. 450s. 100:-
A68 Bennett Matthew m.fl. Slagfältet under medeltiden. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 255s. 130:-
A69 Bergsten Magnus. Svenska krig och krigiska svenskar. Historisk antologi. Förlagsbd. Historiska media. Exlibris. Ill. Nyskick. 2002. 143s. Såld
A70 Birkebaek Frank & Barren Charles. Drakskeppens folk. Förlagsbd. med sk.omsl. Wahlström & Widstrand. Exlibris. Ill. Lagad reva i sk.omsl. Annars nära nyskick. 1975. 127s. Såld
A71 Boberg Stig. Pressens historia. Häftad. Almgvist & Wiksell. Ill. Bra skick. 1970. 239s. 70:-
A72 Bonds Ray. Moderna pansarfordon. Förlagsbd. Frank Stenvall. Exlibris. Rikt ill. I färg. 1981. 160s. 70:-
A73 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1959. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Liten 4:o. Bra skick. 1959. 68s. 60:-
A74 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1960. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Liten 4:o. Bra skick. 1960. 68s. 60:-
A75 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1961. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Liten 4:o. bra skick. 1961. 64s. 60:-
A76 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1962. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Liten 4:o. Bra skick. 1962. 64s. 60:-
A77 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1963. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Liten 4:o. Bra skick. 1963. 64s. 60:-
A78 Bredberg Lennart m.fl. Vår armé 1964. Arméns årsbok. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Ill. Bra skick. Liten 4:o. 1964. 64s. 60:-
A79 Broberg Jan. Sindbad sjöfararen och Robin Hood. Arkeologiska och historiska gåtor. Förlagsbd. Carlsson. Ill. Exlibris. 1996. 200s. 90:-
A80 Burenhult Göran. Arkeologi i Sverige 1-3. 3 förlagsbd. Med sk.omsl. (Wiken). Exlibris. Rikt ill. Liten 4:o. Ngt. nött sk.omsl. Annars fint skick. 1982-84. 190+214+238s. Såld
A81 Burenhult Göran. Stenmännen. Megalitbyggare och människoätare. Förlagsbd. med sk.omsl. (Wiken). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1992. 328s. Såld
A82 Burenhult Göran. Stenåldersbilder. Hällristningar och stenåldersekonomi. Förlagsbd.med ngt. nött sk.omsl. (Stureförlaget). Exlibris.4:o. Rikt ill. 1981. 416s. Såld
A83 Cederlöf Olle. Vapnens historia. Vapnens utveckling från antiken till senare delen av 1800-talet. Förlagsbd. Med sk.omsl. Exlibris. Ill. Nyskick. 2002. 211s. 80:-
A84 Condon Richard W. Finska vinterkriget. Europa i krig 1. Förlagsbd. med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 176s. Såld
A85 Connor Ken. Elitstyrka SAS. Från ökenkrigare till Ghost Force. Förlagsbd. med sk.omsl. Historiska Media. Exlibris. Nära nyskick. 2001. 464s. 100:-
A86 Crawford Steve. SAS. Historien om världens mest berömda elitförband. Förlagsbd. Med sk.omsl. Forum. Rikt ill. I färg. 4:o. Exlibris. Nyskick. 1996. 288s. 130:-
A87 Dahl Per (red). Svensk militärhistorisk atlas. En guide till klassiska slagfält och krigsskådeplatser i Sverige. Förlagsbd med sk.omsl. Hjalmarson & Högberg. Ill. Nyskick. Exlibris. 2000. 249s. 150:-
A88 Dahlberg Rasmus & Kjaer Esben. Det avgörande ögonblicket. Historiens öppna situationer. Förlagsbd. Med sk.omsl. Dialogs. Ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 218s. 100:-
A89 Dahlberg Rasmus. Dödliga uppdrag under andra världskriget. Förlagsbd. med sk.omsl. Historiska Media). Exlibris. Ill. Nyskick. 2006. 192s. Såld
A90 Danielsson Arne. Utländska fälttecken utställda i trofékammaren. Armémuséum. Ill. Fint skick. 1964. 51s. 50:-
A91 Davie Michael. Titanic. Katastrofen som förändrade en värld. Förlagsbd. med sk.omsl. (Gedins). Ill. Bra skick. 1987. 254s. Såld
A92 Deschner Gunther. Warszawa reser sig. Europa i krig 12. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. 70:-
A93 Dowswell Paul. Sanna historier om första världskriget. Förlagsbd. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 138s. Såld
A94 Ehrensvärd C.A. Hårt mot hårt. Blixtanfall och blixtförsvar. Häftad. Nordstedts. Ill. Delvis ouppsk. Exlibris. Bra skick. 1943. 146s. Såld
A95 Eis Egon. Drömmen om trygghet. Från kinesiska muren till rymdsatellit. De stora försvarsverkens öde. Häftad. Ill. Exlibris. Bra skick. 1960. 368s. 70:-
A96 Ekholm Curt m.fl. Officer 43. En Karlbergskurs under fem decennier. Förlagsbd. (Probus) exlibris. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1993. 330s. 100:-
A97 Ericson Lars (red). Andra världskriget. Dramatiska händelser 1939-45. Förlagsbd. Historiska media. Exlibris. Nyskick. 2003. 152s. Såld
A98 Ericson Lars. Medborgare i vapen. Värnplikten i Sverige under två sekel. Förlagsbd. Med sk. omsl. Historiska media. Ill. Exlibris. Nära nyskick. 1999. 313s. 100:-
A99 Eriksson Arvid (red). Kamera i krig. 1&2. Andra världskriget i bild. 2 uniforma linnebd. (Bengt Forsbergs förlag). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1958. 271+270s. Såld
A100 Ewald Stefan (red). Religions lexikonet. Förlagsbd. med sk.omsl. Forum. Exlibris. Rikt ill. Mest i färg. Nära nyskick. 2003. 587s. Såld
A101 Forsberg Tore. Spioner och spioner som spioner på spioner. Spioner och kontraspioner i Sverige. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Hjalmarson & Högberg). Exlibris. Ill. Nära nyskick. 2003. 502s. Såld
A102 Fälting Per Edvin. Med Vasa på strömmens botten. Häftad. Gebers. Ill. Bra skick. 1961. 116s. 70:-
A103 Försvarsstaben (utg). Boforskanonen i andra världskriget. Linnebd. Ill. Exlibris. Fint skick. 1961. 187s. Såld
A104 Försvarsstabens utrikesavd. (utg). Rysk-svensk militärordbok. Klbd. Bra skick. 1960. 189s. Såld
A105 Gavin James M. Krig och frid i rymdåldern. Linneryggsbd. Ill. Exlibris. Bra skick. 1958. 288s. 70:-
A106 Generalstaben (utg). Gustaf II Adolfs regementsorganisation vid det inhemska infanteriet. Häftad. Ill. Stor 8:o. Exlibris. Bra skick. 1931. 221s. 100:-
A107 Generalstaben (utg). Kungl. Skånska kavalleriregementet. Ill. Ngt. nött. Omsl. 1936. 52s. 50:-
A108 Gida L Nachum T. Die Juden in Deutschland. Von det Römerzeit bis zur weimarer republik. Förlagsbd. med sk.omsl. Könemann. Rikt ill. 4:o. Tysk text. Nyskick. 1997. 440s. 150:-
A109 Glob P.V. Mosefolket. Jernalderens mennesker bevaret i 2000 år. Linnebd. Rikt ill. Stor 8:o. Dansk text. Bra skick. 1965. 170s. Såld
A110 Graham Dominick. Slaget om Monte Cassino. Europa i krig 13. Förlagsbd. Med sk.omsl. Rikt ill. Exlibris nyskick Bonniers/SMb. 2006. 176s. 70:-
A111 Grancsay Stephen V. Gamla vapen och rustningar. Förlagsbd. (Tiden). Exlibris. Rikt ill. I färg. Nyskick. 1964. 44s. 60:-
A112 Hannula J.O. Hakkapeliter och karoliner. Bilder ur det svensk-finska rikets och Finlands krigshistoria. Ngt. nött omsl. Ill. 1941. 264s. Såld
A113 Hansen Thorkild. Processen mot Hamsun. Del 1 & 2. 2 uniforma förlagsbd. Forum. Nötta sk.omsl. Fin inlaga. Ill. 1978. 311+375s. 120:-
A114 Hellström Hans. En avskyvärt elak man? Nils Dacke i ny belysning. Förlagsbd. Carlsson. Ill. Nyskick. 1999. 75s. 80:-
A115 Hellström Pontus & Sörling Sussane Unge. Antikens sju underverk. Förlagsbd. Carlsson Bokförlag. Exlibris. Ill. Nyskick. 1993. 119s. Såld
A116 Hennings Beth. Gustav III. Häftad. Norstedts. Ill. Bra skick. 1957. 362s. 80:-
A117 Henricson Ingvar & Lindblad Hans. Tur och retur Amerika. Utvandrare som förändrade Sverige. Häftad. Fischer & co. Ill. Exlibris. Nyskick. 1995. 299s. Såld
A118 Hogg Ian V. Encyclopedia of the fire arms. Dek. pappbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1993. 320s. 100:-
A119 Holger Danske. Terror, sabotage och annat dagligt liv i Danmark. Häftad. Ngt. nött omsl. Litet klipp i främre omsl. 1943. 111s. Såld
A120 Holm Björn. Affären vid Ratan. Historisk roman. Förlagsbd. Med sk.omsl. W&W. exlibris. Nära nyskick. 2003. 394s. 60:-
A121 Hult Berndt. Europas röda arméer. Hörsta förlag. Ngt. nött omsl. Ill. Exlibris. 1953. 180s. 60:-
A122 Infield Glenn B. The private lives of Eva and Adolf. A photographic documentary of Hitlers love affair. Häftad. Rikt ill. 4:o. Fint skick. Engelsk text. 1978. 138s. Såld
A123 Jacobsen Alf. R. Dödligt angrepp. Miniubåtsråden mot slagskeppet Tirpitz. Förlagsbd. Med sk.omsl. Natur & Kultur. Ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 283s. Såld
A124 Johnston S.H.F. British soldiers. Dek. pappbd. Ill. Exlibris. Engelsk text. 1944. 48s. 50:-
A125 Jonason Jan & Elg Margareta (red). Känn ditt land. Del 5. Runstenar. Utg. Av STF. Exlibris. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1980. 64s. 50:-
A126 Jonsson Sune. Prag augusti 1968. en bildrapport. Rikt fotoill. Ngt. nött omsl. Annars bra skick. 1968 ou. opag. Såld
A127 Jukes Geoffrey. Försvaret av Moskva. Europa i krig 4. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 176s. 70:-
A128 Jukes Geoffrey. Stalingrad - vändpunkten. Europa i krig 9. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. 70:-
A129 Junge Traudl. I Hitlers tjänst. Traudl Junge berättar om sitt liv. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 251s. Såld
A130 Järvinen Y.A. Finsk och rysk taktik under vinterkriget. Häftad. Ngt. nött omsl. Utvikbara kartor. Ill. 1949. 269s. Såld
A131 Jörgensen Christer m.fl. Slagfältet under stormaktstiden. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 254s. 130:-
A132 Kaila T.T. Kriget i Lappland. Häftad. Ill. Gott skick. 1950. 287s+karta. Såld
A133 Kayser Hans. Arkeologi. En historisk översikt. Generalstabens litografiska anstalt. Exlibris. Rikt ill. 1970. 205s. 70:-
A134 Keegan John. Operation Barbossa. Europa i krig 3. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 176s. 70:-
A135 Keegan John. Waffen-SS. Asfaltssoldaterna. Europa i krig 6. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. Såld
A136 Keinonen Yrjö. 1944. Återtåg under strid. Militärhistoriska förlaget. Exlibris. Bra skick. 1974. 240s. Såld
A137 Kentrschynskyi Bohdan. Mazepa. Linneryggsbd. Wahlström & Widstrand. Exlibris. Ill. Fint skick. 1962. 538s. Såld
A138 Kesten Herman. Copernicus. Biografisk roman. Häftad. Medéns. Innre falsar tejpförstärkta. Annars bra skick. Exlibris. 1949. 377s. 60:-
A139 Kissinger Henry A. Försvar och utrikespolitik. Amerika vid skiljevägen. Linneryggsbd. Med sk.omsl. Exlibris. Fint skick. 1962. 343s. 100:-
A140 Kolganov K.S. (red). Taktikens utveckling i sovjetarmén under det stora fosterländska kriget 1941-1945. Klryggsbd. Främre omsl. medbd. Ill. Militärlitteraturföreningen. Exlibris. Fint skick. 1960. 372s. Såld
A141 Landes David S. Nationers välstånd och fattigdom. Varför vissa länder är rika och andra fattiga. Förlagsbd. Med sk.omsl. Prisma. Ill. Nyskick. 2000. 717s. Såld
A142 Larsson Mats G. Vikingar i Österled. Samlingsverk. Ett ödesdigert vikingatåg. Väringar. Rusrnas rike. Förlagsbd. med sk.omsl. Atlantis. Exlibris. Ill. Nyskick. 2003. 187s. Såld
A143 Lindberg Sten G. (red) Faunillane 1-3. C-G Tessin flickan från Fånö. Allhems förlag. Ill. 4:o. Fint skick. 1955. 100:-
A144 Linder Ernst. Efter sexton år. En återblick på mitt deltagande i Finlands frihetskrig. Hfrbd. Med ö.gsn. Främre omsl. medbd. Exlibris. Ded. Från författ. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1935. 358s. 100:-
A145 Lindholm Carl. Följa trumman och andra essäer. Militärhistoriska förlaget. Fint skick. 1984. 158s. 70:-
A146 Lindström Dag. Forntid i Sverige. En introduktion. Förlagsbd. Med sk.omsl. Natur & Kultur. Ill. Nära nyskick. 2004. 132s. 60:-
A147 Loliée Frédéric. Kvinnor i Napoleon III:s Paris. Sedesskildringar från den förnäma och den icke förnäma världen. Ngt. nött hfrbd. Ill. 1917. 254s. 80:-
A148 Luck Hans von. Pansarchef under Rommel. Förlagsbd. Med sk.omsl. Prisma. Ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 320s. 100:-
A149 Lund Allan A. (översättning). Adam af Bremen. Beskrivelse af öerne i Norden. Ill. Dansk text. Fint skick. 1978. 72s. Såld
A150 Lundqvist Walter (red). Försvarets högskolor 1818-1968. Förlagsbd. Militärhistoriska förlaget. Exlibris. Fint skick. 1968. 256s. 80:-
A151 Magnergård Omar. I andra världskrigets skugga. Förlagsbd. (Svenska Dagbladet). Ill. Exlibris. Stor 8:o. Fint skick. 1985. 156s. Såld
A152 Mark Herbert. Römische Götter - und Helden Sagen. Dek. linnebd. Ill. Tysk text. Nära nyskick. 1975. 376s. Såld
A153 Mason David. Attack mot Saint-Nazaire. Europa i krig 7. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. 70:-
A154 Mason David. Utbrytningen: Offensiven till Seine. Europa i krig 11. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. 70:-
A155 Meyerson åke. Läderkanonen från Tidö. Ngt. nött omsl. Tejpförstärkt i innerfalsar. Rikt ill. Exlibris. 4:o. 1938. 81s+pl. 100:-
A156 Montefiore Simon Sebag. Stalin. Den röde tsaren och hans hov. Förlagsbd. Med sk.omsl. Prisma. Ill. Exlibris. Nyskick. 2004. 768s. Såld
A157 Myatt Frederick & Ridefort Gerard. The new illustrated guide to modern rifles and sub-machine guns. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg. Engelsk text. Nyskick. 1992. 160s. 70:-
A158 Nelsson Bertil. Breven från Tonkin. En svensk främlingslegionär i Indokina. Förlagsbd. med sk.omsl. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 1998. 254s. 80:-
A159 Némirovsky Irene. Storm över Frankrike. (Roman). Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Exlibris. Nära nyskick. 2006. 433s. 60:-
A160 Norman Vesey. Arms and armour. Dek. linnebd. Rikt ill. Delvis i färg. Exlibris. Engelsk text. Bra skick. 1964. 96s. 80:-
A161 Ohlmarks Åke (red). Fornnordisk lexikon. Andra upplagan. Förlagsbd. (Tiden). Exlibris. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1995. 414s. Såld
A162 Ohlmarks Åke. Alla Sveriges drottningar. Förlagsbd. Gebers. Ill. Nyskick. 1973. 150s. 80:-
A163 Olsson Hanna. Skulden. Modern, sonen och hustrun i Yngsjödramat. Förlagsbd. (Carlsson). Ill. Nära nyskick. 1984. 159s. 80:-
A164 Orrling Carin (red). Sten- och bronsålderns ABC. Statens historiska museum. Ill. Nyskick. 1991. 258s. Såld
A165 Oxenstierna Johan Gabriel. Ljuva ungdomstid. Dagbok 1766-1768. Häftad. Bokgillet. Fint skick. 1965. 185s. 70:-
A166 Palme Sven Ulric. Vår tids hjältar. Klryggsbd. Ill. Exlibris. Bra skick. 1953. 275s. 60:-
A167 Paulin Axel. Oxehufvud. En svensk viking. Häftad. Sohlmans. Tejpförstärkt vid inre falsar. Ill. Exlibris. 1947. 319s. Såld
A168 Petri Lennart. Sverige i stora världen. Minnen och reflexioner från 40 års diplomattjänst. Förlagsbd. Med sk.omsl. Exlibris. Nyskick. 1996. 536s. 100:-
A169 Pipes Richard. Den ryska revolutionen. Förlagsbd. Med sk.omsl. Natur&kultur. Exlibris. Ill. Nära nyskick. 1998. 495s. Såld
A170 Pope Dudley. Guns. Linnebd. med sk.omsl. Rikt ill. I färg & sv/vitt. Nött sk.omsl. Engelsk text. 4:o. 1969. 256s. 80:-
A171 Riddarhusdirektionen (utg). Sveriges ridderskap och adels kalender. 1958. Åttioförsta årgången. Org. dek. klbd. Bonners. Ill. Nära nyskick. 1957. 1333s. 100:-
A172 Riddarhusdirektionen (utg). Sveriges ridderskap och adels kalender. 1986. Nittiosjunde årgången. Dek. linnebd. Almqvist & Wiksell. Ill. Nära nyskick. 1986. 754s. Såld
A173 Rydsjö Elsi. Karolinernas kvinnor. Innehåller 5 titlar. Förlagsbd. Bonniers. Exlibris. Nyskick. 2003. 1006s. Såld
A174 Salabygdens fornminnesförening (utg). Yill. Minne av Kungl. Västmanlands Trängkår i Sala 1906-1927. Ill. Bra skick. 1967. 96s. 60:-
A175 Schreber von Schreeb Tor. Kongl. Maijitz drabanter 1695-1718. deras organisation, beväpning och mundering. Häftad. Tejpförstärkt vid inre falsar. Ill. Exlibris. 4:o. 1936. 127s. Såld
A176 Schulz Regine & Seidel Matthias (red). Egypten. Faraonernas värld. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Könemann). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1999. 538s. Såld
A177 Sennerteg Niclas. Warszawas bödel. Ett tyskt öde. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2003. 413s. 100:-
A178 Siilasvuo Hj. Striderna i Suomussalmi. Kampen i Kuhmo. Förlagsbd. Schildts. Reviderad utgåva. Ill. Exlibris. Nyskick. 1999. 346s. 100:-
A179 Silamikelis Valentins. Baltutlämningen. Under Baltikums flagga. Förlagsbd. Med sk.omsl. Contra. Ill. Fint skick. 1996. 400s. 100:-
A180 Stjernfelt Bertil. Alarm i atlantvatten. Förlagsbd. (SMB). Exlibris. Ill.nyskick. 2004. 232s. Såld
A181 Stjernswärd Hodder. Ve de besegrade. Förlagsbd. Probus. Ill. Nyskick. 2005. 110s. 100:-
A182 Stock James W. Slaget om Tobruk. Europa i krig 8. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. 70:-
A183 Söderman Harry. Skandinaviskt mellanspel. Norska och danska trupper i Sverige. Häftad. Forum. Ill. Fläckat på baksida. 1945. 332s. Såld
A184 Tamelander Michael. Malta. Kriget i medelhavet 1940-1942. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2003. 443s. Såld
A185 Tamelander Michael. Slaget om Västeuropa. Flygkrig, strategi och politik sommaren 1940. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska media. Exlibris. Ill. Nära nyskick. 2002. 480s. 90:-
A186 Terkel Studs. "Det goda kriget". Andra världskrigets historie berättad av ögonvittnen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Fint skick. 1986. 383s. Såld
A187 The metropolitan museum of art (utg). Guide to the collections. Arms and armor. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. Uå. 32s. 40:-
A188 Thunmark-Nylén Lena (red). Vikingatidens ABC. Statens historiska museum. Exlibris. Ill. Nära nyskick. 1981. 318s. Såld
A189 Troyat Henri. Katarina den stora. 1729-1796. Förlagsbd. Norstedts. Exlibris. Ill. Nyskick. 1993. 448s+pl. Såld
A190 Tschudi Clara. Konugen av Rom. Ngt. nött hfrbd. Ill. 1918. 300s. 80:-
A191 Ulfving Lars. Den stora maskeraden. Sovjetrysk militär vilseledning sett i ett historiskt perspektiv. Försvarshögskolan Acta C8. nära nyskick. 2000. 110s. 70:-
A192 Wagner Edvard. Svärd och dolkar från hela världen. Förlagsbd. med sk.omsl. Bokförlaget Plus. Exlibris. Rikt ill. Nyskick. 1981. 254s. 90:-
A193 Wallerius Bengt. Carl Adolph Agardh. Romantikern - Politikern. Tiden i Lund. Häftad. Ill. Omsl. Bra skick. 1975. 260s. 70:-
A194 Warner Philip. Panzer. Klbd. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Bra skick. Uå. 144s. Såld
A195 Weintraub Stankley. Stilla natt. Nära vapnen tystnade julen 1944. Förlagsbd. Med sk.omsl. Leopard Förlag. Ill. Exlibris. Nyskick. 2001. 193s. Såld
A196 Wester Sivert. Martin Ekström. Orädd frivillig i fem krig. Militärhistoriska förlaget. Ill. Nära nyskick. Exlibris. 1995. 167s. 70:-
A197 Westin Gunnar T. (Förord). Karolinska krigare berättar. Adam Ludvig Lewnhaupts berättelse. Förlagsbd. med sk.omsl. Rediviva. Exlibris. Ill. Lösa plancher som bilaga. Nyskick. 1987. 415s. Såld
A198 Whiting Charles. Slaget om Ruhr. Europa i krig 14. Förlagsbd. Med sk.omsl. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. Bonnier/SMB. 2006. 176s. 70:-
A199 Wilcke ella (översättning). Anne Franks dagbok. Hökerbergs. Ouppsk. Bra skick. 1959. 324s. Såld
A200 Williams John. Frankrikes fall. Europa i krig 2. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2005. 176s. 70:-
A201 Williams Neville. The sea dogs. Privateers, plunder and piracy in the Elisabethan age. Dek. linnebd. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1975. 278s. Såld
A202 Villius Hans. Rättegångar som skakat världen. Häftad. Ill. Ngt. nött. 1961. 299s. Såld
A203 Wilson Edmund. Skriftrullarna vid Döda havet. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. Strömbergs. Exlibris. Ill. 1956. 134s. Såld
A204 Wilson James. Jorden skall gråta. Historien om nordamerikas indianer. Förlagsbd. med sk.omsl. Ordfront. Nyskick. 2001. 512s. Såld
A205 Winther C. & Bloch V.A. (utg). Mythologisk handbog. Hklbd. P.G. Philipsens forlag. Ill. Dansk text. Bra skick. 1872. 369s. 150:-
A206 Wirgin Jan. Kejsarens armé. Soldater och hästar av lergods från Qin Shihuangs grav. Dek. pappbd. Östasiatiska museet. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1984. 100s. 80:-
A207 Voss Johann. Soldat i Waffen-ss. Ett ögonvittne berättar. Förlagsbd. Med sk.omsl. Historiska Media. Ill. Exlibris. Nyskick. 2004. 288s. 100:-
A208 Wrengel H. Riket i fara. Häftad. Exlibris. Bra skick. 1937. 162s. 70:-
A209 Wykes Alan. Leningrads belägring. Europa i krig 5. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers/SMB. Rikt ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 176s. Såld
A210 Zetterling Niklas & Tamelander Michael. Avgörandets ögonblick. Invasionen i Normandie 1944. Förlagsbd. Norstedts. Ill. Exlibris. Nyskick. 2003. 406s. 100:-
A211 Åberg Alf. Av annan mening. Karolinen Axel Gyllenkrok. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Exlibris. Ill. Fint skick. 1998. 174s. 80:-
A212 Åberg Alf. Kvinnorna i nya Sverige. Förlagsbd. Med sk.omsl. Natur & Kultur. Ill. Nära nyskick. 2000. 179s. 90:-
A213 Österman Hugo. Frihet och försvar. Ett kvarts sekel ur mitt liv. Klbd. Militärlitteraturföreningen. Exlibris. Fint skick. 1967. 221s. 70:-

Konst & Konsthantverk

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A214 AB Nordiska kompaniet (utg). Heminredning. NK kan det. ca 50 lösa plancher och bilder i mapp. Delvis i färg. Nära nyskick. 1970-tal. Såld
A215 Adam Hubertus & Paul Jochen. Architecture highlights. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Dumont-Monte). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. Engelsk text. 2001. 440s. 150:-
A216 Adlerberth Roland (sv. Översättning). Arkitekturens världshistoria. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Allhem). Rikt ill. Delvis i färg. Stor 4:o. Bra skick. 1964. 348s. Såld
A217 Anderson Janice. Vincent van Gogh. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bokia). Rikt ill. I färg. Nyskick. 1994. 79s. 80:-
A218 Asklund Erik. Björn Jonson. Svenska mästergrafiker nr 5. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1957. 48s. 50:-
A219 Asklund Erik. Reinhold Ljunggren. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1961. 48s. 50:-
A220 Asklund Erik. Stig Åsberg. Svenska mästergrafiker nr 1. Folket i Bilds konstklubb. Ill. Fint skick.' 1953. 32s. 50:-
A221 Asplund Karl. Nils Dardel. 1 & 2. 2 delar i ett klbd. Främre omsl. Medbd. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1957-1958. 224+280s. 150:-
A222 Barthel Sven m.fl. Grafisk konst i vår tid. Fib:s konstklubb. Rikt ill. Fint skick. 1958. 49s+pl. 50:-
A223 Beckett Wendy. Bonniers stora bok om måleriets historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers Alba). 4:o. Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 2007. 400s. 150:-
A224 Bellony-Rewald Alice. Impressionisternas svunna värld. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. 4:O. Bra skick. 1977. 287s. 100:-
A225 Bennett Ian. A history of Amercan painting. Klbd. Med sk.omsl. Rikt ill. I färg. & sv/vitt. 4:0. Engelsk text. Bra skick. 1973. 240s. 100:-
A226 Bergström Ingvar. Den symboliska nejlikan i senmedeltidens renässansens konst. Häftad (Allhem). Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1958. 188s. 100:-
A227 Black David (red). Världens vackraste mattor. Förlagsbd. Med sk.omsl. (illustris). Exlibris. Rikt ill. Mestadels i färg. 4:o. fint skick. 1990. 255s. Såld
A228 Blomberg Erik. Inge Schiöler. Häftad (Bonniers). Rikt ill. Gott skick. 1946. 34s+pl. Såld
A229 Bockemuhl Michael. Turner. 1775-1851. En värld av ljus och färg. Häftad. (Taschen). Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 96s. 60:-
A230 Boethius Sten. Folke Gullby. Svenska mästergrafiker nr 3. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1955. 48s. Såld
A231 Boström Hans-Olof m.fl. Leander Engström. Häftad (Metafor förlag). 4:O. Rikt ill. mestadels i färg. 1986. 137s. Såld
A232 Broby-Johansen R. Ismerna. Modernismens konsthistoria i 175 bilder. Förlagsbd. Gidlunds. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. 1977. 80s. 100:-
A233 Brummer Hans Henrik. Ernst Josephson. Häftad. (Carlsson bokförlag). Ill. Delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1992. 184s. 70:-
A234 Brunius Göran m.fl. Etsning. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1968. 80s. 50:-
A235 Brunius Göran. Berber-Mayas-Fågelbon. Fib:s konstklubb. Rikt ill. Fint skick. 1964. 80s. 50:-
A236 Brunnström Lisa. Det svenska folkhemsbygget. Om kooperativa förbundets arkitektkontor. Förlagsbd. (Arkitektur förlag AB). Rikt il.. 4:o. Nyskick. 2004. 368s. 150:-
A237 Casson Michael. Keramikboken. Dreja, forma för hand, dekorera. Förlagsbd. (Forum). När ? Var? Hur? Serien. Rikt ill. Fint skick. 1980. 182s. 90:-
A238 Cornell Elias. Arkitektur historia. 2 uniforma klbd. Med sk.omsl. I kassett. (Almqvist & Wiksell). Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1968. 184+193s. 150:-
A239 Danielsson Bengt. Gauguins Söderhavsår. Förlagsbd. Med ngt. nött sk.omsl. (Forum). Ill. Delvis i färg. 1964. 301s. 70:-
A240 Darbyshire Lydia. Antikt silver. Den nya utförliga handboken. Häftad. (Könemann). Rikt ill. I färg. Nyskick. 1999. 80s. 60:-
A241 Eklund Hans. Josabeth Sjöberg. Målarmamsellen från 1800-talets Stockholm. Förlagsbd. (Atlantis). Rikt ill. mestadels i färg. 4:o. Gott skick. 1980. 141s. 100:-
A242 Fahr-Becker Gabriele. Jugend. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Könemann). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1999. 424s. Såld
A243 Fischerström Iwan W. Roland Svensson. Några anteckningar om konstnären som bokillustratör. Fib:s konstklubb. Rikt ill. Fint skick. 1960. 48s. 50:-
A244 Flint Tom & Stanyer Peten. Anatomy for the artist. The dynamics of the human form. Häftad. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 2002. 208s. 90:-
A245 Fraser Catherine C. Ensam och allén. Ord och bild hos Strindberg. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Ordfront). Ill. Nyskick. 1994. 124s. 80:-
A246 Gamulin Grgo. Naiva målare. Ivan Generalié och Hlebineskolan. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Liber). Rikt ill. I färg. 4:O. Fint skick. 1983. 237s. 90:-
A247 Goldman anita. Alltid ren. Om Sigrid Hjertén. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur & Kultur). Exlibris. Ill. Fint skick. 1995. 239s. 80:-
A248 Golynets Sergei. Ivan Bilibin. Dan Books. Häftad. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1981. 226s. Såld
A249 Gombrich E.H. Konstens historia. Tredje uppl. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. Liten 4:o. Bra skick. 1979. 506s. 90:-
A250 Granath Olle. Svensk konst efter 1945. en konstkritisk essä. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. Bra skick. 1975. 158s. 70:-
A251 Groth Håkan. Nyklassicismen i Sverige. Svenska inredningar och möbler 1770-1850. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts) exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1991. 224s. 120:-
A252 Haage Sixten & Lundqvist Svenrobert. Grafik för publik. Förlagsbd. Med ngt. nött. sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. 1979. 112s. 80:-
A253 Hallström Björn (översättning). Så målar de stora mästarna. Målarkonstens tekniker i berömda konsnärers arbeten. Förlagsbd. (Atlantis). Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1982. 192s. 100:-
A254 Hansen Ulla Lund. Römischer Import im Norden. Dek. pappbd. Nordiske fortidsminder. Serie B. Bind 10. 4:o. ill. Tysk text. Fint skick. 1987. 488s. 150:-
A255 Hellman Gunnar m.fl. Träsnitt. Fib:s konstklubb. Rikt ill. Fint skick. 1967. 64s. 50:-
A256 Henschen Ingegerd & Blomberg Sten. Svenkt möbellexikon. 1-3. 3 uniforma skinnryggsbd. Med dek. linnepärmar. Rikt ill. Fint skick. 1961-1962. 640+660+648s. Såld
A257 Hjorth Bror m.fl. Skulptur. Förlagsbd. (Bok-konsum). Rikt ill. 4:o. Uå. opag. 100:-
A258 Holkers Märta. Den svenska målarkonstens historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. I färg. 4:o. Nära nyskick. 2001. 278s. 120:-
A259 Holmér - Lindegren - Östlund. Halmstadsgruppen. Linnebd. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1947. 206s+pl. Såld
A260 Holst Gunnar. Mynt av arabiskt ursprung funna i Skandinavien. Något om hur man tyder Kufiska mynt. Häftad. Ill. Bra skick. 1973. 32s. 50:-
A261 Hulsker Jan. Vincent van Gogh. Konstnärens liv i brev och bilder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Ngt. nött sk.omsl. Annars fint skick. 1975. 168s. 100:-
A262 Hökerberg Otar (utg). Husbyggnad. 1 & 2. 2 uniforma dek. linnebd. Rikt ill. Fint skick. 1947. 684+1008s. Såld
A263 Jacksob Anne (red). Art at auction. The year of Sotheby Parke Bernet 1974-75. Klbd. Med sk.omsl. Rikt ill. I färg. & sv/vitt. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1976. 464s. 100:-
A264 Jaxtheimer Bode W. Teckna-Måla. Förlagsbd. Med ngt. nött. sk.omsl. (Norstedts). Rikt ill. Delvis i färg. 1972. 423s. 90:-
A265 Jensen Knud W. (red). Louisiana 1959. årsbok. Pappbd. Med sk.omsl. I kassett. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1959. 108s. 60:-
A266 Jensen Knud W. (red). Louisiana 1960. Årsbok. Pappbd. Med sk.omsl. I kassett. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1960. 102s. 60:-
A267 Jungmarker Gunnar. Torsten Billman. Svenska mästergrafiker nr 4. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1956. 47s. 50:-
A268 Karlström Teodor. Handbok i bygge. Råd och anvisningar för stuge- och villabyggare m.fl. Häftad. (G.A Petterssons förlag Bodafors). Ill. Bra skick. 1949. 152s. 60:-
A269 Kleineisel Janos. Stadens form. Samhällsmönstren och teknikens betydelse för städerna utveckling. Förlagsbd. Med nött. sk.omsl. (Forum). 4:o. 1971. 336s. 150:-
A270 Kumlien Akke. Akvarell, gouache, pastell och tempera. Teknisk handledning. Hklbd. Ill. Omsl. Medbd. Exlibris. Fint skick. 1948. 200s+bil. 150:-
A271 Kumlien Akke. Modern temperamålning. Kortfattad översikt av temperamåleriets material och teknik. Nött omsl. Ngt. fläckad. Ill. Exlibris. 1934. 104s+pl. 70:-
A272 Kumlien Akke. Oljemåleriet. Material, metoder och mästare. Hklbd. Ill. Omsl. Medbd. Exlibris. Fint skick. 1946. 345s+pl. Såld
A273 Lagercrantz Bo. Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia. Häftad. (ICA-förlaget). Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1968. 98s. Såld
A274 Larsson Annika. Boken om stämplar. Tillverkning, teknik, inspiration. Förlagsbd. (Damm). Rikt ill. I färg. Nyskick. 2005. 49s. 60:-
A275 Lerin Lars. Mostrarnas tid. Dek. pappbd. Rikt ill. Nyskick. 1988. 112s. Såld
A276 Linde Brita. Ernest Thiel och hans konstgalleri. Häftad. (Bonniers). Ill. Bra skick. 1969. 274s. Såld
A277 Lindgren Nils. Bertil Bull Hedlund. Häftad. SAK:s publikation nr 61. ill. 4:o. Bra skick. 1952. 193s+pl. 80:-
A278 Lindqvist Gunnar m.fl. Museiboken. Sveriges länsmuseer. Förlagsbd. (Carlsson). Rikt ill. Stor 8:o. Nyskick. 1984. 246s. 70:-
A279 Lundberg Erik. Arkitekturens formspråk. 1-10. 10 uniforma dek. blå linnebd. Rikt ill. Fint skick. 1945-1961. Såld
A280 Lundborg Herman. Svenskar i tiden. Porträtt av Ivar Kamke. Häftad. P.A. Norstedts. Ngt. nött omsl. Folio. Nummrerad 121/450. 1934. 30s+45pl. 200:-
A281 Munthe Gustaf. Gamla möbler. möbelkonst och möbelstilar genom tiderna. Häftad. (Natur&Kultur). Ill. Bra skick. 1927. 232s. 80:-
A282 Nilsson Eva. Av näver och rot. Förlagsbd. (LT). Rikt ill. Nära nyskick. 1979. 129s. 60:-
A283 Nilsson Kerstin. Hästen i grottan. En liten konshistoria, Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur & Kultur). Rikt ill. Delvis i färg. Nyskick. 1994. 159s. 80:-
A284 Nittve Lars & Springfeldt Björn. Album. Ola Billgren. Vol 1 & 2. 2 häften. Rikt ill. Exlibris. 4:o. Nyskick. 1991. 83+119s. Såld
A285 Nordenson Eva. Engelsk keramik. Häftad (Forum). Rikt ill. Fint skick. 1968. 118s. 60:-
A286 Palmgren Nils. Karin Persson. Svenska mästergrafiker nr 2. Folket i Bilds konstklubb. Ill. Fint skick. 1954. 32s. 50:-
A287 Paulson Torsten. Teckning. Material, teknik, modellteckning m.m. Förlagsbd. (ICA). Rikt ill. Fint skick. 1978. 76s. 60:-
A288 Rand Harry. Hundertwasser. Häftad. (Benedikt Taschen). Rikt ill. I färg. Svensk text. Nyskick. 1992. 239s. Såld
A289 Rausing Brigit. Ester Almqvist och hennes krets. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Signum) exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1998. 255s. 100:-
A290 Reuterswärd C-F & Forssell Lars. Visa stenar. Klbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1987. opag. 80:-
A291 Röthel Hans Konrad. Modernt måler i Tyskland. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Allhem). Rikt ill. I färg. 4:o. Nött sk.omsl. Annars bra skick. 1958. 121s. Såld
A292 Schantz Philip von m.fl. Litografi. Fib:s konstklubb. Ill. Fint skick. 1971. 64s. 50:-
A293 Schön Gunter m.fl. Das grosse Buch der Munzen und medaillen. Linnebd. Med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Tysk text. Fint skick. 1977. 308s. 100:-
A294 Sjöberg Lars & Ursula. Det svenska rummet. Förlagsbd. (Bonniers Alba). Rikt ill. I färg. 4:o. Nära nyskick. 1996. 192s. 100:-
A295 Sjöström Ingrid & Svenberg Jan. Den svenska konsten i färg. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Stor 8:o. Fint skick. 1979. 104s. 70:-
A296 Sober förlag (utg). Aina Larssons akvareller. Mystik och teknik. Förlagsbd. (Sober). Rikt ill. Mestadels i färg. Stor 8:o. Fint skick. 1986. 79s. 80:-
A297 Sommella Anna Mura (utg). The equestrian statue of Marcus Aurelius in Campidoglio. Häftad. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1990. 116s. 80:-
A298 Strömberg Martin. Kurt Jungstedt. Häftad. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Gott skick. 1945. 317s. 80:-
A299 Swane Leo. Matisse. Halvlinnebd. Omsl. medbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1944. 165s+pl. 80:-
A300 Sweetman David. Vincent van Gogh. Ett konstnärsliv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Exlibris. Ill. Nyskick. 1990. 406s. 90:-
A301 Svenberg Jan. Medeltida byggmästare. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Tiden). Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1994. 186s. Såld
A302 Svenska slöjdföreningen (utg). Färgboken. Färglära för praktiskt bruk. Linnebd. Exlibris.ill. Tvär 4:o. Fint skick. 1965. 111s. Såld
A303 Svensson Birgitta. Tatuering. Ett sinnligt äventyr. Förlagsbd. Med ngt. nött. Sk.omsl. (Nordiska museet). Tvär 8:o. Rikt ill. 1998. 192s. 90:-
A304 Särenstedts Bo m.fl. Det sjungande trädet. Isaac Grunewald 100 år. Uts. Katalog. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Nyskick. 1989. 127s. 70:-
A305 Söderberg Bengt G. m.fl. Världskonsten från urtid till nutid. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Allhem). Rikt ill. I färg. Stor 4:O. Bra skick. 1965. 292s. 150:-
A306 Söderblom Pär. Gör det själv med betong. Rikt ill. Gott skick. 1967. 68s. 60:-
A307 Tengroth Bengt (utg). Bengt Lundin. Utställning på 141:an Lundby Strand Göteborg. Dek. pappbd. Exlibris. Rikt ill. I färg. Nyskick. 1993. 48s. 80:-
A308 Thiesen Lena. Skagen. En kunstnerkoloni. Förlagsbd. (Lamberth). Ill. Dansk text. Fint skick. 1995. opag. 60:-
A309 Toman Rolf (red). Provence-Cote d'azur. Arkitektur, konst, landskap. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Könemann). Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 2000. 400s. Såld
A310 Wall Bengt V. Gunnar Löberg. Det förbisedda geniet. Förlagsbd. (Gebers). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Nummrerad 59/100. Bra skick. 1952. 45s+pl. Såld
A311 Voss Knud. Skagenmålarna i nordiskt ljus. Häftad. (Nordjem). Exlibris. Rikt ill. I färg. Fint skick. 1987. 96s. 60:-
A312 Wynter Harriet. An introduction to European porcelain. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. Engelsk text. Bra skick. 1971. 255s. 80:-
A313 Zennström Per-Olov. Ernst Josephson. En studie. Häftad. (Norstedts). Ill. Bra skick. Liten 4:o. 1946. 249s+pl. 80:-

Kulturhistoria

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A314 Andrée, Strindberg, Fraenkel. Med örnen mot polen. Andrées polarexpedition år 1897. Hfrbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1930. 488s+bil. 100:-
A315 Bedoire Fredric. Guldålder. Slott och politik i 1600-talets Sverige. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. 4:o. Nyskick. 2001. 275s. 150:-
A316 Beyer Nils. En bok om film. Häftad. (Radiotjänst). Ill. Stor 8:o. Namnt. Nära nyskick. 1949. 219s. 100:-
A317 Bjurström Per m.fl. Bauer. En konstnär och hans sagovärld. Häftad. Nationalmuseum-Jönköpings läns museum. Rikt ill. Nyskick. 1981. 160s. Såld
A318 Bjurström Per m.fl. John Bauers sagovärld. En vandring bland tomtar och troll, riddare och prinsessor. Förlagsbd. (Bonniers). Rikt ill. Nyskick. 1982. 208s. 100:-
A319 Bonekamp Gunnevi. En svensk nationalrätt. Sill och strömming. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg. Nyskick. 1990. 143s. 70:-
A320 Conradson Birgitta & Fredlund Jane. Köket förr i tiden. Om arbete och redskap i köken förr i tiden. Förlagsbd. ICA rikt ill. Bra skick. 1973. 96s. Såld
A321 Dahlberg Dag & Urban. Skillingtryck. Förlagsbd. (Fabel). Ill. Av Håkan Bull. Nyskick. 1990. 140s. 60:-
A322 Danielsson Alf. Cirkusliv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Askild&Kärnekull). Rikt ill. Nyskick. 1974. 280s+pl. 80:-
A323 Davidson H.R. Ellis. Nordens gudar och myter. Häftad. (Prisma). Exlibris. Fint skick. 1987. 240s. 60:-
A324 Elf Ingrid. Tomtens jul. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 2002. 49s. 60:-
A325 Fredlund Jane. Svenska folkets bilder. Gamla fotografier ur album och byrålådor. Förlagsbd. (LT). Rikt ill. Liten 4:o. Nära nyskick. 1978. 142s. Såld
A326 Gellerfelt Mats. Restaurangliv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Sellin). Ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 1997. 272s. Såld
A327 Hieronymussen Paul. Orders, medals and decorations of Britain and Europé in colour. Pappbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. 1967. 256s. Såld
A328 Jochum (utg). Den lille snapsblandaren. Brännvinsrecept. Häftad. (Wahlström&Widstrand). Ill. Bra skick. 1936. 40s. 70:-
A329 Kannik Preben. Uniformer i färg. Förlagsbd. (Almqvist & Wiksell). Exlibris. Rikt ill. Fint skick. 1969. 333s. 70:-
A330 Krusche Dieter. Lexikon der kinofilme. Vom stummfilm bis heute. Linnebd. Med sk.omsl. Ill. Fint skick. Tyskt text. 1977. 760s. 80:-
A331 Lind Ulla m.fl. Tidsbilder. Perspektiv på skola och bildskapande under 150 år. Förlagsbd. (Utbildningsradion). Rikt ill. Delvis i färg. Stor 8:o. Fint skick. 1992. 126s. 70:-
A332 Lindgren Astrid & Otto S. Svend. Spelar min lind sjunger min näktergal. Förlagsbd. (Rabén & Sjögren). 4:o. Rikt ill. I färg. 1984. opag. 60:-
A333 Lindgren Astrid. Julberättelser. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. Av bl.a. Björn Berg, Harald Wiberg m.fl. Liten 4:o. Fint skick. 1998. 185s. 70:-
A334 Ljungren Eva. Familjens stora receptskatt. Mamma Evas 515 favoritrecept. Förlagsbd. (Semic). Nyskick. 2005. 508s. Såld
A335 Lyth Einar. Överstens snapsvisor. Förlagsbd. (SMB). Ill. Av Alf Lannerbäck. Nyskick. Exlibris. 2004. 255s. Såld
A336 Muchembled Robert. Djävulens historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Exlibris. Nyskick. 2002. 429s. 100:-
A337 Nörgaard Erik. Titta en ballong. Ballongseglingens sagolika historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Raben&Sjögren). 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1971. 198s. 100:-
A338 Ohlmarks Åke & Baehrendts Nils-Erik. Svenska krönikan. Vår kulturhistoria. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Ill. Nära nyskick. 1981. 662s. 100:-
A339 Ohlmarks Åke. I paradiset. Levnadsminnen 1. Häftad. (Zindermans). Bra skick. 1965. 287s. Såld
A340 Owen Roderic. Great explorers. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Artus). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1995. 185s. 100:-
A341 Qvistorff Helge V. Manor houses and gastronomy in Skandinavia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Scandinavian publishing house). Rikt ill. I färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1998. 120s. Såld
A342 Reinius Gunnar. Bilder från barndomen. Förord av Sune Jonsson. Förlagsbd. (Prisma). 4:o. Rikt ill. Nyskick. 1986. Opag. Såld
A343 Salentiny Fernand. Encyclopedia of world explorers. From Armstrong to Shackleton. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Dumont-Monte). Exlibris. Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 2002. 420s. 200:-
A344 Stiernstedt W. Gordon (utg). Två släkled berätta. Erinringar omkring Erik Gustaf Geijer. Förlagsbd. Med sk.omsl. Nära nyskick. 1948. 290s+bil. 90:-
A345 Säflund Gösta (förord). Grekland och Rom. Bonniers illustrerade kulturhistoria. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Delvis i färg. Stor 4:o. Bra skick. 1965. 362s. 150:-
A346 Söderlund Johnny. Sjömärken. Vägvisare och kulturminnen. Häftad. Rikt ill. I färg. Liten 4:o. Nyskick. 2007. 152s. Såld
A347 Topelius Christer. Förr gott öls skull. Ölhistoria och ölhistorier. Förlagsbd. (Gebers). Rikt ill. Fint skick. 1967. 188s. 100:-
A348 Wallström Tord & Forselles Charles of. Guldgrävarna. Svenska äventyrare i Alaska. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wiken). Ill. Nyskick. 1987. 244s+pl. 90:-
A349 Weissberger L. Arnold. Famous Faces. A photopraph album of personal reminiscences. Linnebd. Med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Nära nyskick. Uå. 443s. 150:-
A350 Wentz Hilmer. Klockaren i helg och söcken. Från medeltid till nutid. Häftad. (Walter Ekstrands bokförlag). Ill. Bra skick. 1980. 324s. 90:-
A351 Werner Gösta (red). Svensk filmforskning. Förlagsbd. med sk.omsl. Ill. Nära nyskick. 1982. 227s. Såld
A352 Westerholm Sten. På vandring i Estlands svenskbygder. Häftad. Ill. Nyskick. 2003. 152s. 100:-
A353 Zilliacus Benedict. Korsetten. Dek. linnebd. Med genomskinligt sk.omsl. Exlibris. Ill. Liten 4:o. Fint skick. 1962. Opag. 100:-

Litteraturhistoria

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A354 Afzelius Nils & Lagerroth U-B (red). Lagerlöf studier 1966. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. 4:o. Fint skick. 1966. 176s. 70:-
A355 Afzelius Nils m.fl. Selma Lagerlöf. Dockteaterspel. Häftad. Ill. (Allhems förlag). 4:o. Fint skick. 1959. 168s. 80:-
A356 Afzelius Nils. Selma Lagerlöf. Den förargelseväckande. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. Nyskick. 1969. 150s. 60:-
A357 Ahlgren Stig (red). Tre timmar kvar att leva. Vintergatan 1964. Sv. Författarföreningens kalender. Häftad. Ill. Bra skick. 1964. 93s. Såld
A358 Ahlström Gunnar. Kring Gösta Berlings saga. Häftad. (Natur&Kultur). Ill. Fint skick. 1959. 240s. 80:-
A359 Almhult Artur. Svenska akademien. Häftad. (P.A. Norstedts). Ill. Namnt. Bra skick. 1954. 80s. 60:-
A360 Björck Staffan. Romanens formvärld. Studier i prosaberättarens teknik. Häftad. (Natur&Kultur). Fint skick. 1957. 329s. 70:-
A361 Blanck Anton. Geijer i England 1809-1810. En biografisk studie på grundvalen af bref och dagbokxanteckningar. Häftad. Bonniers. Ngt. nött omsl. Ill. 1914. 301s. 60:-
A362 Boye Karin. Uppgörelser. Skisset och noveller. Häftad. (Bonniers). Ngt. nött. 1934. 223s. 70:-
A363 Brunis Jan. Mårbacka. Gårdarnas och släkternas historia. Häftad. Selma Lagerlöf-sällskapet. Ill. 4:o. Bra skick. 1963. 151s. Såld
A364 Burman Carina. K.J. en biografi över Klara Johansson. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Nyskick. 2007. 540s. 100:-
A365 Christofferson Birger. Sakrament. En romananalys. Häftad. (Zindermans). Ill. Bra skick. 1963. 94s.+pl. 60:-
A366 Clason Synnöve (red). Selma Lagerlöf ur franskt perspektiv. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. Nyskick. 1994. 173s. 70:-
A367 Dahlström Britt. Litterära sällskapet i Sverige. Förlagsbd. (Cordia). Ill. Fint skick. 1996. 213s. 100:-
A368 Edfelt Johannes (red). Hjalmar Bergman. Brev i urval. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Nära nyskick. 1964. 212s. 70:-
A369 Edström Vivi (m.fl. i red). Bron mellan Nås och Jerusalem. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. Nyskick. 1996. 135s. 70:-
A370 Ek Bengt m.fl. Lagerlöf Studier 1971. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. 4:o. Nyskick. 1971. 199s. 70:-
A371 Ek Bengt m.fl. Lagerlöf studier. 1979. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Liten 4:o. Fint skick. 1979. 139s. 60:-
A372 Ek sverker. Möten med Runeberg, Rydberg och Fröding. Häftad. (Gleerups). Ill. Fint skick. 1949. 260s. 70:-
A373 Fröding Gustaf. Äventyr i Norge. Förlagsbd. (Bonniers). Utg. Av Germund Michanek. Ill. Av Lars Wellton. Nyskick. 1963. 52s. Såld
A374 Granlid Hans O. Martin Koch och arbetarskildringen. Häftad. (Tiden). Stor 8:o. Fint skick. 1957. 366s. 70:-
A375 Gustafsson Lars. Valda skrifter. 1-3. (del 4 utkom). 3 uniforma förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). Nära nyskick. 1998. 653+771+716s. 150:-
A376 Hagström Emil. Kistebrev. Dikter. Ded. Från författ. Bra skick. 1952. 62s. Såld
A377 Hammarskjöld Dag (sv. Tolkning). Saint-John Perse. Chronique. Krönika. Häftad. (Bonniers). 4:o. Fint skick. 1960. 49s. 70:-
A378 Havu I. & Warburton TH. Finlands litteratur 1900-1950. Linnebd. Med sk.omsl. Ill. 4:o. Fint skick. Uå. 275s. 80:-
A379 Holm Birgitta. Selma Lagerlöf och ursprungets roman. Häftad. (Norstedts). Nyskick. 1984. 322s. 70:-
A380 Holmbäck Bure, Det lekfulla allvaret. En Hjalmar Söderberg studie. Häftad. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1969. 396s. 70:-
A381 Johansson J. Viktor m.fl. Göteborgsstudier i litteraturhistoria tillägnad Sverker Ek. Häftad. (Wettergren & Kerbers förlag). Liten 4:o. Fint skick. 1954. 414s. 80:-
A382 Junker Eva. Per Johan Böklin till Fredrika remer 1832-1865. Fredrika Bremer till Per Johan Böklin våren 1934. ett brevurval. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Allhem). Ill. Fint skick. 1965. 143s. 70:-
A383 Kjerkegaard Sören. Skrifter i urval. 1 & 2. 2 uniforma förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström & Widstrand). Nyskick. 1977. 392+425s. 120:-
A384 Kofoed Niels. Stuider i H.B. Andersens fortaellekunst. Häftad. Dansk text. Nära nyskick. 1967. 344s. 70:-
A385 Lagerlöf Karl Erik (red). Selma Lagerlöf och kärleken. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Nyskick. 1997. 176s. 60:-
A386 Lagerroth Erland. Selma Lagerlöf och hennes Bohuslän. En studie i hennes 90-talsdiktning. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. 4:o. Fint skick. 1963. 349s. 70:-
A387 Levander Hans. Vem är vem i böckernas värld. Litterära gestalter från A till Ö. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén & Prisma). Exlibris. Liten 4:o. Ill. Fint skick. 1994. 251s. 100:-
A388 Lokrantz Margherita Giordano. Selma Lagerlöf ur italienskt perspektiv. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Nyskick. 1990. 122s. 60:-
A389 Lundström Gösta (utg). Frans Michael Frenzén. Till min biografi. Självbiografiska anteckningar 1772-1824. Häftad. Med släkt tavla + bilaga. Stor 8:o. Fint skick. 1945. 78s. Såld
A390 Maurois André. Olympio. Victor Hugos liv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1956. 559s. 90:-
A391 Michanel Germund. En morgondröm. Studier kring Frödings ariska dikt. Häftad. (Bonniers). Nära nyskick. 1962. 392s. 80:-
A392 Mårtenson Gunnar. Friederike Brion. Goethes ungdomsälskande. Häftad. (Fritzes). Ill. Bra skick. 1944. 187s. 70:-
A393 Nikolajeva Maria (red). Återkommande mönster i Selma Lagerlöfs författarskap. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. Nyskick. 1995. 116s. 70:-
A394 Nikolajeva Maria. Selma Lagerlöf ur ryskt perspektiv. Häftad. Selma Lagerlöf sällskapet. Ill. Nyskick. 1991. 170s. 60:-
A395 Olsson Bror. Arvet från Wallin. En bild av Johan Olof Wallin. Häftad. (Gleerups). Ill. Fint skick. 1949. 366s. 70:-
A396 Palmberg Stina (utg). Nils Holgersson flyger över världen. Urval av barnbrev till Selma Lagerlöf. Häftad (Natur&Kultur). Fint skick. 1958. 189s. 70:-
A397 Platen Magnus von. Innan läsning. Tolkningar av nordiska texter. Häftad. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Bra skick. 1980. 192s. 70:-
A398 Rydberg Viktor. Singoalla. Dek. förlagsbd. (Bonniers). Ill. Av Carl Larsson. 4:o. Fint skick. 1919. 184s+pl. 150:-
A399 Selma Lagerlöf Sällskapet (utg). Lagerlöf studier. Häftad. Ill. Fint skick. 1976. 237s. 70:-
A400 Selma Lagerlöf sällskapet (utg). Lagerlöfstuider. 1 & 2. 2 delar i ett linnebd. Ill. Liten 4:o. Nyskick. 1958-1962. 244+208s. 100:-
A401 Selma Lagerlöf sällskapet (utg). Om Selma Lagerlöfs noveller. Häftad. Bra skick. 1983. 205s. 60:-
A402 Selma Lagerlöf sällskapet (utg). Selma Lagerlöf brev. 1 & 2. 2 uniforma häften (Gleerups). 4:o. Fint skick. 1967-1969. 290+387s. 100:-
A403 Strindberg August. Hemsöborna. Förlagsbd. (Bokkonsum). Exlibris. Ill. Av Björn Jonson. Fint skick. 1964. 148s. 70:-
A404 Vinge Lousie (red). Selma Lagerlöf i utlandsperspektiv. Häftad. (Kungl. Vitterhets akademien). Ill. Nyskick. 1998. 156s. 70:-
A405 Åhlén Bengt (red). Svenskt författarlexikon 1900-1940. bibliografisk handbok till Sveriges moderna litteratur. 3 uniforma hfrbd. Med ö.gsn. Stor 8:o. Nära nyskick. 1942. 935+496s. Såld

Musik

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A406 André Harald m.fl. Det hände på operan 1939-1949. En bildkrönika. Häftad. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1951. 120s. 70:-
A407 Arvidsson Sara (översättning). Bela Bartok. Ur folkmusikens källa. Brev, artiklar, dokument. Förlagsbd. Med sk.omsl.(Anthropos). Ill. Bra skick. 1981. 480s. 90:-
A408 Bellman Carl Michael. Fredmans epistlar. Faksimiltryck av 1790-års orginalupplaga. Klbd. Med sk.omsl. (Niloe). Bra skick. 1976. 349s. 70:-
A409 Brion Marcel. Den romantiske Schumann. Häftad (Wahlström & Widstrand). Fint skick. 1956. 217s. 70:-
A410 Eckerberg Sixten. Musiken och mitt liv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Gebers). Ill. Bra skick. 1970. 155s. 60:-
A411 Gäfvert Bo. Dragspelsprofiler. Förlagsbd. (Tidningshuset kvällstunden). Rikt ill. Nyskick. 2006. 151s. 100:-
A412 Hahne Ingemar (red). Vispop. 7. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 1993. 125s. 70:-
A413 Hamilton David (red). The metropolitan opera encyclopedia. A comprehensive guide to the world of opera. Imit. Skinndbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1987. 415s. Såld
A414 Hedlund Oscar. Körkarlen. Eric Ericson. Vibrationer och stämningar. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bra böcker). Rikt ill. Nyskick. 1988. 256s. 70:-
A415 Jeanson Gunnar & Rabe Julius. Musiken genom tiderna. En populär framställning av den västerländska tonkonstens historia. Andra delen. Hfrbd. Med ö.gsn. Främre omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1931. 376s. 90:-
A416 Lantz Monica (red). Sjömansvisor. Häftad (LT förlag). Ill. Märke på främre omsl. 1980. 143s. 60:-
A417 Lellky Åke. Händel. Häftad. (Wahlström & Widstrand). Ill. Fint skick. 1959. 236s. 70:-
A418 Lundberg Camilla. Musikens myter. En klassisk musikhistoria. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström&Widstrand) Exlibris. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2000. 366s. 100:-
A419 Monica Lantz (red). Emigrant visor. Häftad. (LT Förlag). Ill. Fint skick. 1981. 144s. 80:-
A420 Nilson Ruben. Vanvördiga visor. Häftad (Hökerbergs). Ill. Bra skick. 1942. 78s. Såld
A421 Nilson Ruben. Vår vackra värld. Häftad. (Hökerbergs). Ill. Bra skick. 1937. 77s. Såld
A422 Palm Ander & Stenström Johan (red). Den svenska sångboken. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Ill. Nära nyskick. 1999. 544s. Såld
A423 Ralf Klas (red). Jubelboken. Operan 200 år. Förlagsbd. (Prisma). Rikt ill. Fint skick. 1979. 252s. 70:-
A424 Reese Krista. Chuck Berry. Mr rock n'roll. Häftad. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. 1982. 127s. Såld
A425 Rehberg Paula und Walter. Robert Schumann. Sein leben und sein werk. Linnebd. Med sk.omsl. Tysk text. Fint skick. 1969. 828s. Såld
A426 Skeaping Mary & Ståhle Anna Greta. Balett på Stockholms operan. Förlagsbd. (Norstedts). Rikt ill. Nära nyskick. 1979. 160s. 80:-
A427 Strand Sigfrid. Militär musikern i svenskt musikliv. Häftad. (Sohlmans förlag). Exlibris. Ill. Bra skick. 1974. 136s. 70:-
A428 Taube Evert. Ballader i Bohuslän. Häftad. Ill. Ngt. nött omsl. 4:o. 1943. 73s. 150:-
A429 Taube Evert. Ballader i det blå. Häftad. Ill. Ngt. nött omsl. Liten 4:o. 1948. 63s. 150:-
A430 Tawaststjerna Erik. Sibelius. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (Bonniers) ill. 1968. 427s. 80:-
A431 Wolters Klaus. Pianot. Instrumentets historia och konstruktion samt pianospelets historia. Dek. pappbd. Ill. Bra skick. 1974. 91s. 80:-
A432 Åstrand Hans (red). Sohlmans musik lexikon. 1-5. 5 uniforma förlagsbd. Imit skinn. Rikt ill. 4:o. Mycket fint skick. 1975-1979. Över 4000s. Såld

Nautica

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A433 Acton Shane. Shrimpy. Minsta båten som gjort en världsomsegling. Förlagsbd. (Specialtidningsförlaget). Ill. Gott skick. 1981. 191s. Såld
A434 Ahlström Christian. Sjunkna skepp. Förlagsbd. (Natur&Kultur). Exlibris. Ill. Fint skick. 1979. 128s. 70:-
A435 Allen Oliver E. The windjammers. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-Life books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 176s. Såld
A436 Arensberg Ingrid. Ostindiefararen Göteborg seglar igen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Warne förlag). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 128s. 170:-
A437 Bagge Algot. M.fl. Fartyg och sjöfolk. Förlagsbd. (Sohlmans). Exlibris. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1955. 480s. Såld
A438 Balakin S.A. m.fl. Slagskepp under andra världskriget. Förlagsbd. Med sk.omsl. (SMB). Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 2007. 310s. Såld
A439 Bass George F. (red). Sjöfartens historia. Baserad på undervattensarkeologi. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (Bernces). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1974. 322s. 150:-
A440 Berg John. Sovjets ubåtar. Häftad. (Bonniers Fakta). Exlibris. Rikt ill. Tvär 4:o. Fint skick. 1985. 80s. Såld
A441 Björklund Anders (red). Maritim arkeologi. Förlagsbd. Sveriges sjöfartsmuseums årsbok. Ill. Delvis i färg. Fint skick. 1994. 203s. Såld
A442 Botting Douglas. The pirates. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 192s. Såld
A443 Bremberg Fred m.fl. Albertina. En praktiskt handbok för båtfolk. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Bra skick. 1967. 392s. Såld
A444 Carlstedt Jan-Erik (red). Longitude 24. Tidskrift från de sju haven. Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1988. 108s. 60:-
A445 Cassel Bo (översättning). Segelfartygens storhetstid. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bernces). Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1960. 262s. 150:-
A446 Cederberg Göran m.fl. Den stora boken om fyrar. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Prisma). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2000. 191s. Såld
A447 Cederström Göran. Från hav till hav. Tua-Tuas jordomsegling. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Fint skick. 1984. 287s. Såld
A448 Chapelle Howard I. The search for speed under sail. 1700-1855. Linnebd. Exlibris. Ill. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1967. 453s. 150:-
A449 Chapman Fredrik Henrik af. Architectura navalis mercatoria. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Stor 4:o. Tysk text. Fint skick. 1969. 102s. 900:-
A450 Claviez Wolfram. Seemännisches wörterbuch. Rexinbd. med sk.omsl. Exlibris. Ill. Tysk text. Bra skick. 1978. 411s. 90:-
A451 Cowburn Philip. The Warship in history. Linnebd. Exlibris. Ill. Engelsk text. Fint skick. 1966. 364s. 80:-
A452 Curti Orazio. Masten-Rahen-Takelwerk. Die takelagen der segelschiffe in vergangenheit und gegenwart. Klbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Tysk text. Liten reva i sk.omsl. annars fint skick. 1980. 192s. Såld
A453 Davidsson Jan. Beatrice. Världens sista stora järnseglare. Förlagsbd. (Forum). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1976. 183s. 100:-
A454 Davidsson Jan. Fair Wind. Förlagsbd. (Wezäta). Exlibris. Ill. Fint skick. 1986. 96s. Såld
A455 Derby W.L.A. The tall ships pass. Linnebd. Exlibris. Liten 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1970. 425s. 150:-
A456 Ellerström Hans & Ohrelius Bengt. Hur man bygger fartygsmodeller. Häftad (Norstedts). Exlibris. Ill. Bra skick. 103s. 50:-
A457 Ellerström Hans & Ohrelius Bengt. Skepp, fartyg och båtar. Verktyg och metoder för modellbygge. Förlagsbd. (Norstedts). Exlibris. Ill. Bra skick. 1971. 148s. Såld
A458 Erikson C.B. Svensk kusthandbok. Del 2. Falsterborev - Landsort med Gotland. Dek. klbd. Exlibris. 4:o. Med tillägg 1 & 2. bra skick. 1951. 330s. 150:-
A459 Eskeröd Albert. Båtar. Från ekstock till trålare. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (LT). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1970. 248s. 100:-
A460 Eskeröd Albert. Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Exlibris. Rikt ill. Fint skick. 1973. 191s. Såld
A461 Flink Gerhard. Kung Valdemars segelled. Förlagsbd. sk.omsl. (Streiffert). Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. Fint skick. 1995. 155s. Såld
A462 Fouillé G. Ships. A picture history in colour. Dek. linneryggsbd. Rikt ill.i färg. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1960. opag. Såld
A463 Frere-Cook Geruis (red). The decorative arts of the mariner. Linnebd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1966. 296s. Såld
A464 Gadd Arne. Båtar. En skissbok. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Ill. Fint skick. 1978. 141s. 80:-
A465 Gardiner Robert (red). Fleet battle and blockade. The french revolutionary war 1793-1797. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. 100:-
A466 Gardiner Robert (red). Nelson against Napoleon. From the Nile to Copenhagen 1798-1801. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. 100:-
A467 Gardiner Robert (red). The campaign of Trafalgar 1803-1805. Dek. pappbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Engelsk text. 4:o. Nyskick. 2001. 192s. 100:-
A468 Gardiner Robert (red). The naval war of 1812. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. 100:-
A469 Gardiner Robert m.fl. The victory of seapower. Winning the napoleonic war 1806-1814. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton Editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. 100:-
A470 Gilles Daniel. Ensamkappsegling över Atlanten. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Rikt ill. Bra skick. 1978. 228s. 70:-
A471 Grenander Sven. Om långfärdssegling. Hklbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1916. 181s+bil. 130:-
A472 Gustafsson Ebbe. Det nya båtlivet. Följ med på Europas kanaler. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Svenska förlagshuset). Ill. Liten 4:o. Fint skick. 1985. 202s. Såld
A473 Haasum Sibylla & Kaijser Ingrid (red). Människor och båtar i Norden. Sjöhistorisk årsbok 1998-1999. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg & sv/vitt. Stor 8:o. Nära nyskick. 198. 338s. Såld
A474 Hafström Georg. Utblickar kring tillkomsten av skeppet Wasa. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1968. 150s. 70:-
A475 Hammar Hugo. Fartygstyper i svenska ost-indiska compagniets flotta. Häftad. Nött omsl. Fin inlaga. 4:o. 1931. 101s+pl. 300:-
A476 Hasslöf Olof. Svenska västkustfiskarna. Studier i en yrkesgrupps näringsliv och sociala kultur. Org. linnebd. Med sk.omsl. (Bohusläns museum). Exlibris. Ill. Separat kartdel. Fint skick. 1985. 570s+bil. 200:-
A477 Hedin Svante. Albatross. En händelse under första världskriget. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Nya vyer). Exlibris. Rikt ill. Tvär 4:o. Nyskick. 2002. 215s. Såld
A478 Henriot Ernest (utg). Segelkriegsschiffe des 17. Jahrhunderts. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Tysk text. Bra skick. 1975. 104. Såld
A479 Hobbs Edward W. How to make clipper ship models. Klbd. Exlibris. Engelsk text. Fint skick. 1952. 210s. 100:-
A480 Hoeckel Rolf. Modellbau von Schiffen des 16. und 17. Jahrhunderts. Linnebd. Ill. Exlibris. Tysk text. Fint skick. 1963. 114s+bil. 100:-
A481 Hoeckel Rolf. Risse von Schiffen des 16. und 17 jahrhunderts. Linnebd. Exlibris. Ill. Tysk text. Fint skick. 1976. 89s+bil. Såld
A482 Hoff Stein. Jorden runt med Red Admiral. En familjeseglats. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Stor 8:o. Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1985. 176s. 90:-
A483 Hofsten Gustaf von & Waernberg Jan. Örlogsfartyg. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. Förlagsbd. (SMB). Exlibris. Stor 8:o. rikt ill. Nyskick. 2003. 331s. 200:-
A484 Hofsten Hans von. Ulven. Redovisning av de faktiska omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1996. 64s. Såld
A485 Hornberg Eirik. Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tidevarv. Org. linnebd. Marmorerade snitt. Exlibris. Ill. Fint skick. 1945. 444s. Såld
A486 Howard Frank. Saling ships of war 1400-1860. Linnebd. Rikt ill. Delvis i färg. Exlibris. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1979. 254s. Såld
A487 Howarth David. The men-of-war. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 176s. 100:-
A488 Hubendick Bengt. Under salta segel. Om seglande skepp och livet ombord. Förlagsbd (Arena). Exlibris. Ill. Nyskick. 1994. 219s. 90:-
A489 Hubendick Bengt. Under salta segel. Om seglande skepp och livet ombord. Förlagsbd. (Arena). Ill. Nyskick. 1994. 219s. Såld
A490 Jivegård Hebert. Drömresan. Med Papa Blondie över världshaven. Förlagsbd. (Tre Böcker). Ill. Fint skick. 1985. 256s. Såld
A491 Johansson Bengt. (red). The golden age of china trade. Klbd. med sk.omsl. Exlibris. Ill. Engelsk text. Fint skick. 1992. 164s. 80:-
A492 Johansson Lars. Långfiskare. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 54. ill. Fint skick. 1986. 120s. Såld
A493 Kock Ragnar. Navigatören. Navigeringskonst för seglare och motorbåtsmän. Dek. klbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1922. 189s. 80:-
A494 Koffman Vladimir. Yamato & Musashi. Världens största slagskepp. Förlagsbd. Med sk.omsl. (SMB). Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 2007. 184s. Såld
A495 Kuuse Jan. Svensk varvsindustri under 100 år. Varven och underleverantörerna. Häftad. Fint skick. 1983. 189s. Såld
A496 Landström Björn. Egyptiska skepp. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill. I färg. Stor 4:o. Nära nyskick. 1970. 159s. 150:-
A497 Landström Björn. Havet utan ände. En roman om den första världsomseglingen. Linneryggsbd. Exlibris. Ill. 1953. 286s. Såld
A498 Landström Björn. Regalskeppet Vasan från början till slutet. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Interpublishing). Exlibris. Rikt ill. Bra skick. Stor 4:o. 1980. 158s. Såld
A499 Landström Björn. Skeppet. En översikt av skeppets historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Bra skick. 1961. 309s. Såld
A500 Landström Björn. Vägen till Indien. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bra böcker). Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Fint skick. 1964. 224s. 90:-
A501 Lavery Brian. The Arming and fitting of English ships of war 1600-1815. Klbd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1987. 319s. 150:-
A502 Lees James. The masting and rigging of english ships of war. 1625-1860. Klbd. Med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Exlibris. Bra skick. 1979. 196s. Såld
A503 Linder Jan. Från Gylfe till smyge. Örlogsflottan under två sekel. Häftad. (Infomanager förlag). Exlibris. Ill. Bra skick. 1999. 196s. 50:-
A504 Lloyd Christopher. Skepp och sjömän. En historik i text och bilder från vikingatid till nutid. Förlagsbd. (Bernces). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1963. 223s. Såld
A505 Longridge C. Nepean. The "Cutty sark". The ship and the model. 2 delar i ett klbd. Med sk.omsl. Exlibris. Ill. Engelsk text. Sk.omsl. ngt. nött annars fint skick. 1975. 208+232s+bil. Såld
A506 Lundgren Kurt. Stora Cronan. Byggandet, slaget, plundringen av Öland. Förlagsbd. Lenstad. (Bok&Bild). Exlibris. Ill. Nyskick. 1997. 262s. Såld
A507 Lundin Sven & Öhman Anders. Med bris mot Kap Horn. En långfärdsseglares liv och seglatser. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1985. 274s. Såld
A508 Lundström Evert & Hesslind Lars. Uppdrag Pater Noster. En seglingsthriller. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Nära nyskick. 1975. 267s. 70:-
A509 Lundström Harry. Från stormigt hav. Minnen från segelsjöfartens tid. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. Bra skick. 1974. 166s+pl. 70:-
A510 Löfström Frans. Från segelfartygens dagar (Österlen). Förlagsbd. (Walter Ekstrand Bokförlag). Ill. Bra skick. 1981. 158s. Såld
A511 Löfström Inge. En psalm i kajutan. Om skepp och sjöfolk och religiositet till sjöss. Dek. pappbd. Exlibris. Ill. Fint skick. 1989. 168s. Såld
A512 MacGregor David R. Schnellsegler 1775-1875. konstruktion und Geschichte. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Tysk text. 4:o. Bra skick. 1974. 315s. 150:-
A513 Macintyre D. & Bathe B.W. Örlogsfartyg genom seklen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (W&W). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Fint skick. Uå (1970-tal). 280s. 150:-
A514 Macintyre Donald. Under segel. De stora segeläventyren 1520-1914. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill delvis i färg. Tvär 4:o. Fint skick. 1977. 254s. Såld
A515 Matz Erling. Jag minns ens stund. Berättelser om långfärder till sjöss. Dek. pappbd. Svenska kryssarklubben. Rikt ill. I färg. Stor 8:o. Nyskick. 2001. 126s. 50:-
A516 Miller K.M. m.fl. Motor cruising. Linnebd. Ill. Exlibris. Engelsk text. Bra skick. 1935. 640s. 150:-
A517 Mondfeld Wolfram Zu. Historische schiffsmodelle. Das handbuch fur modellbauer. Rexinbd. Exlibris. Rikt ill. Stor 8:o. Tysk text. Fint skick. 1978. 368s. Såld
A518 Måhlén C.E. Nautisk ordbok. Förlagsbd. Med nött sk.omsl. Rikt ill. Exlibris. 1966. 191s. Såld
A519 Nilson Anders. Kyrkskeppen berättar om sjöfart och historia på Öland. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Rikt ill. Delvis i färg. Sk.omsl. Ngt. nött annars fint skick. 1980. 184s. Såld
A520 Nilsson Gustaf-Adolf. Sjöfarare. Kåserier om sjöskildrare genom tiderna. Förlagsbd. Med skadat sk.omsl. (Allhem). Fin inlaga. Rikt ill. Liten 4:o. 1957. 222s. 80:-
A521 O'connor Joseph. Havets stjärna. Roman. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Nära nyskick. 2005. 484s. 70:-
A522 Ohrelius Bengt. Åtta glas. Ord ombord - skepp och sjömän. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Rikt ill. Bra skick. 1979. 238s. Såld
A523 Olls Bert. Stockkanot och vätternskuta. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Tvär 4:o. Bra skick. 1967. Opag. 60:-
A524 Olsson Kent. Svensk varvsindustri under 100 år. Från pansarbåts varv till tankfartygsvarv. Häftad. Fint skick. 1983. 458s. Såld
A525 Olsson Ragnar (red). Sjömän, fartyg och samhälle. Studier i bohuslänsk sjöfartshistoria 1800-1900. Dek. klbd. Ill. Exlibris. Fint skick. 1995. 248s. Såld
A526 Padfield Peter. Waffen auf see. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. Exlibris. 4:o. Bra skick. Tysk text. 1973. 320s. 100:-
A527 Papp David & Öhgren Bo. Arbetarna vid Oskarshamns varv kring sekelskiftet. Häftad. Exlibris. Ill. Fint skick. 1973. 185s. Såld
A528 Pestel Yves. Segling, grottor och vrak. En fransman strandar vid Örnsköldsvik. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. I färg. Fint skick. 1988. 191s. Såld
A529 Preston Antony (förord). Jane's fighting ships of world war II. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Studio). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 2001. 320s. Såld
A530 Quirin Bertil. Båtbyggaren. Gösta Johansson berättar. Del 1. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 46. exlibris. Ill. Fint skick. 1984. 93s. 50:-
A531 Randier Jean. Nautische antiquitäten. Linnebd. Med sk.omsl. (Exlibris). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Tysk text. Fint skick. 1973. 222s. 150:-
A532 Ribbing Olof m.fl. Göteborgs eskader och örlogsstation. 1523-1870. Häftad. Exlibris. Ill. 4:o. Bra skick. 1949. 535s. 100:-
A533 Ridgway John & Marie-Christine. Jorden runt kappsegling 1977-78. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Nära nyskick. 1979. 343s. 80:-
A534 Rienks Monno. The tall ship art collection. My voyage. Dek. pappbd. Tvär 4:o. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2006. 159s. Såld
A535 Rinman Thorsten & Brodefors Rigmor. Sjöfartens historia. Rexinbd. Exlibris. Ill. Fint skick. 1982. 269s. 50:-
A536 Roth Hal. Två mot Kap Horn. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Stor 8:o. Ill. Fint skick. Uå. 266s. Såld
A537 Rundberg Arvid & Ruster Reijo. Den stora kappseglingen. Om livet i en fullriggare i våra dagar. Förlagsbd. (Norstedts). 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1968. 149s. Såld
A538 Sandelin Stig (red). Båtnytts loggbok med nautiska uppgifter. Förlagsbd. (Specialtidnings förlaget). Ill. Liten 4:o. Fint skick. 1980. 128s. 70:-
A539 Schoerner Gunnar. Regalskeppet. En studie i 1600-talets skeppsbyggeri. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1964. 82s. 60:-
A540 Schäuffelen Otmar. Die letzten grossen segelschiffe. Linnebd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Stor 8:o. Tysk text. Bra skick. 1977. 292s. 100:-
A541 Selander Tom. Galejans farvatten. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. Bra skick. 1977. 200s. Såld
A542 Selander Tom. Ombord på Galejan. Förlagsbd. Utan sk.omsl. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1965. 157s. Såld
A543 Similä Artturi & Thorslund Bengt. Väderbok för båtfolk. Förlagsbd. (Rabén & Sjögren). Exlibris. Ill. Gott skick. 1961. 136s. 70:-
A544 Sjögren Folke. Skeppsporträtt. Från segelsjöfartens slutepok. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bokförlaget Regal). Exlibris. Tvär 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1968 90s. 100:-
A545 Sjöhistoriska samfundet (utg). Slaget vid Femern. 1644-1944. Dek. linneryggsbd. Exlibris. Ill. 4:o. Fint skick. 1944. 184s+pl. 150:-
A546 Smirnov Alexej. Svensk historia under vattnet. Vrak i Östersjön berättar. Förlagsbd. Med sk.omsl. (W&W). Exlibris. Ill. Nära nyskick. 2002. 216s. 100:-
A547 Smith Carl. Båtseglare ordbok. En samling förklaringar, upplysningar och välmenta råd. Häftad. (Rediviva). Ill. Facsimile av orginalet från 1899. fint skick. 1974. 144s. 60:-
A548 Soop Hans. Regalskeppet Wasa. Skulpturer. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Liber). Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1978. 152s. 100:-
A549 Spens Edward (red). Boken om havet. 1-4. 4 uniforma dek. hfrbd. Med ö.gsn. Rikt ill. Liten 4:o. Fint skick. 1950-1955. 504+520+452+480s. 400:-
A550 Steffensson Jakob. Båtar på Runö. Om båttyper och deras användningsområden på Runö. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 58. ill. Fint skick. 1987. 110s. 70:-
A551 Strand Sören. Votiv- och prydnadsskepp på Gotland. Dek. pappbd. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 1981. 90s. 70:-
A552 Svensson S. Artur (red). Svenska flottans historia. Örlogsflottan från dess grundläggning under Gustav Vasa fram till våra dagar. 6 uniforma blå hfrbd. Ö.gsn. Allhems förlag. 2 sidor inhäftade med japanpapper annars nyskick. 1942-1945. ca 1800s. 2800:-
A553 Svensson Sam (förord). Segel genom sekler. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Saxon&Lindström). Rikt ill. Bra skick. 1962. 107s. 70:-
A554 Sörenson Reiners. Skeppsbrott. Häftad. Ill. Exlibris. Fint skick. 1992. 209s. Såld
A555 Techel H. Der Bau von Unterseebooten. Häftad. Ngt. nött. 4:o. Rikt ill. Utv. Plancher. Tysk text. 1922. 103s+bil. Såld
A556 Tiller Artur. Motorboot und motoryacht. Konstruktion und maschinelle einrichtung. Klbd. Ill. Exlibris. Fint skick. Tysk text. 1931. 273s+bil. Såld
A557 Traung Olof (red). Navigationsskolornas historia. Linnebd. Exlibris. Ill. 4:o. Bra skick. 1941. 493s. 100:-
A558 Traung Olof. Dan Broström. En sjöfartsman. Hfrbd. Omsl. medbd. Ill. Namnt. Bra skick. 1948. 429s. 150:-
A559 Traung Olof. De stora skeppens redare. Berättelsen om John E. Olson. Hans liv och verksamhet. Hfrbd. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1946. 281s. Såld
A560 United states navalacademy museum (utg). Catalogue of the Henry Huddleston Rogers collection of ship model. Linnebd. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1958. 116s. Såld
A561 Warner Oliver. Great battle fleets. Linnebd. med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1974. 240s. 100:-
A562 Warner Oliver. Great sea battles. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1970. 303s. 100:-
A563 Wernick Robert. The vikings. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:O. Engelsk text. Nyskick. 1979. 176s. Såld
A564 Whipple A.B.C. Fighting sail. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 184s. Såld
A565 Whipple A.B.C. The whalers. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1979. 176s. Såld
A566 Winster Heinrich. Das Hanseschiff im ausgehenden 15. jahrhundert. Linnebd. Exlibris. Ill. Tysk text. Fint skick. 1975. 67s+bil. Såld
A567 Wollentz Claes m.fl. Lotsbåtar. Kalmarsunds seglande lotsbåtar. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 42. ill. Bra skick. 1983. 54s. 50:-
A568 Zetterling Niklas & Tamelander Michael. Bismarck. Kampen om Atlanten. Förlagsbd. (Norstedts). Exlibris. Ill. Nyskick. 2004. 311s. Såld
A569 Åkerlund Harald. Nydamskeppen. En studie i tidig skandinavisk skeppsbyggnadskonst. Häftad. Sjöfartsmuseet Göteborg. Exlibris. Ill. 4:o. Fint skick. 1963. 160s+bil. 250:-
A570 Öhrvall Hjalmar. Om knutar. Hfrbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1916. 262s. 600:-
A571 Östberg Carl Axel (red). De första världomseglingarna under svensk flagg. Kapten Nils Werngren berättar. Häftad. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1989. 103s. 90:-

Nya Sverige

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A572 Ahnlund Nils. Nya Sverige. De historiska huvuddragen. Häftad. Ouppsk. Bra skick. 1938. 63s. 50:-
A573 American-Swedish historical museum utg). New Sweden historical exhibit. 1638-1938. Häftad. Ill. Liten 4:o. engelsk text. Bra skick. 1938. 70s. Såld
A574 Berger Vilhelm. Svenska namn på Amerikas karta. Häftad. Särtryck ur namn och bygd. Ouppsk. Nött omsl. 1938. 40s. Såld
A575 Blees Jakob. Svenska kolonien vid Delaware 1638-1655. Häftad. Ill. Ouppsk. Bra skick. 1937. 234s. Såld
A576 Campanius Holm Thomas. Kort beskrivning om provinsen Nya Sverige uti Amerika. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rediviva). Facsimile av orginalet från 1702. fint skick. 1988. 190+142s. 70:-
A577 Chilstorm-Meixner Esther. Swedish landmarks in the Delaware Walley. Häftad. Ill. Engelsk text. Bra skick. 1972. 58s. 50:-
A578 Clay Jehu Curtis. Annals of the Swedes on the Delaware. Linnebd.med sk.omsl. Ill. Engelsk text. Bra skick. 1938. 232s. Såld
A579 Dahlgren Stellan & Norman Hans. The rise and fall of New Sweden. Förlagsbd. (Almqvist & Wiksell). Ill. Stor 8:o. Engelsk text. Bra skick. 1988. 303s. 100:-
A580 Historical society of Delaware (utg). Delaware history. March 1945 Volym 5. number 1. Häftad. Ill. Fläck på omsl. Engelsk text. 1954. 82s. Såld
A581 Jacobsson Nils. Svenska öden vid Delaware. 1638-1831. Häftad. Ouppsk. Ill. Gott skick. 1938. 320s. 80:-
A582 Johnson Amandus. Den första svenska kolonien i Amerika. Häftad. Delvis ouppsk. Ngt nött omsl. 1923. 208s. 50:-
A583 Losman Arne m.fl. The age of New Sweden. Häftad. Livrustkammaren. Rikt ill. I färg, engelsk text. Fint skick. 1988. 131s. 50:-
A584 Mattsson Algot. Nya Sverige. Drömmen om ett imperium. Förlagsbd. (Tre Böcker). Ill. 4:o. Fint skick. 1987. 178s. Såld
A585 Nelson Hjalmar E. Hennes majestäts koloni. Häftad. Bra skick. 1925. 155s. 50:-
A586 Ruhnbro Rune (red). Det nya Sverige i landet Amerika. Ett stormaktsäventyr 1638-1655. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wiken). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1988. 169s. 75:-
A587 Runblom Harald & Norman Hans. From Sweden to America. A history of the migration. Linnebd. Med sk.omsl. Ill. Engelsk text. Bra skick. 1976. 391s. 80:-
A588 Stebbins Craig Peter. The 1693 census of the swedes on the Delaware. Klbd. Engelsk text. Nyskick. 1993. 213s. 100:-
A589 Ward Christopher. New Sweden on the Delaware. Dek. linnebd. Engelsk text. Bra skick. 1938. 160s. Såld
A590 Ward Christopher. Svenskarna vid Delaware. Häftad. (Norstedts). Namnt. Gott skick. 1938. 276s. Såld
A591 Vedung Siv. A book collector on the Texas frontier. Swante Palm. Klbd. Med sk.omsl. Ill. Fint skick. Engelsk text. 1990. 156s. Såld
A592 Åberg Alf. Folket i Nya Sverige. Vår koloni vid Delawarefloden 1638-1655. Förlagsbd. (Natur&kultur). Ill. Nära nyskick. 1987. 198s. 80:-

Sport & Idrott

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A593 Adeen Janne. Den nödvändiga boken för alla fotbollsnördar. Förlagsbd. (Semic). Ill. Nyskick. 2003. 156s. Såld
A594 Alner Stig R. (red). Svensk fotboll 75 år. Häftad. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1979. 72s. 70:-
A595 Andersson Bengt Cidden. Hela bollen ska ligga still. Dikter. Dek. pappbd. Nyskick. 1999. 95s. 50:-
A596 Andersson Gunder (red). Idrottarliv. Antologi. Dek. pappbd. (En bok för alla). Ill. Nyskick. 2002. 308s. 40:-
A597 Andersson Jan Peter (red). 70 år med TFF. (Trelleborgs fotbollsförening). Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1996. 138s. 80:-
A598 Argus Arne. Bandy i 100 år. Förlagsbd. (Ekblads). Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2002. 304s. 80:-
A599 Argus Arne. Bandy-jubel. Förlagsbd. (Hedéns). Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2005. 320s. Såld
A600 Bank Simon. Grönvitt guld. Boken om laget som inte kunde vinna. (Hammarby). Häftad. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 128s. 60:-
A601 Bengtsson Erik. Heja röda-vita laget. (Degerfors). Förlagsbd. (T. Fischer & co). Nära nyskick. 1993. 264s. Såld
A602 Billing Peter m.fl. Vem vinner i längden? HammarbyIf, Malmö If och svensk fotboll. Häftad. (Arkiv förlag). Ded. Nyskick. 1999. 197s. 70:-
A603 Billing Peter. Hundra år av gemenskap. Malmö idrottsplats 1896-1996. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1996. 301s. 90:-
A604 Björklund Lars-Gunnar. Dessa fantastiska Fåglums. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Ill. Hälsning från författaren samt alla fyra Fåglums på titelsida. 1968. 144s. Såld
A605 Björklund L-G. & Hansson Bo (red). VM i fotboll 1986. Mexiko. Rexinbd. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1986. 240s. 100:-
A606 Björklund L-G. m.fl. Sporten idag 1990-91. Förlagsbd. (Semic). Rikt ill. Nyskick. 1990. 128s. 50:-
A607 Björklund L-G. m.fl. Sporten idag. 1992-93. Förlagsbd. (Semic). Rikt ill. Nyskick. 1992. 128s. 50:-
A608 Blackburn Rovers (utg). Official yearbook 1998. Häftad. Rikt ill. I färg. Engelsk text. Nära nyskick. 1997. 96s. 60:-
A609 Blohm Christer. Boken om Örebro Sk. Fotboll 1908-1998. Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1998. 448s. 100:-
A610 Brunnhage Lennart (utg). Olympiaboken 1948. Org. blått hfrbd. Med sk.omsl. Från Idrottsantikvariatet. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1948. 244s. 300:-
A611 Carlqvist Maja. Sofiaflickornas gymnastik. Lings gymnastik utformad efter rytmens princip. Halvlinnebd. Ill. 4:o. gott skick. 1942. 189s. 80:-
A612 Ekelund Fredrik & Hallberg Ulf Peter. Fotbollskarnevalen. Italiensk resa. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Symposion). Rikt ill. Stor 8:o. Bra skick. 1990. 280s. 80:-
A613 Ekelund Per-Olof (red). Åby 50 år. 1936-1986. Dek. pappbd. Rikt ill. Fint skick. 1986. 206s. 60:-
A614 Ekwall Patrick & Widing Peter. Martin Dahlin. Boken. Pappbd. Med sk.omsl. Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Nyskick. 1997. 96s. 80:-
A615 Fifa (utg). 1 st Fifa world championship for women's fotball. Guangdony, China. Häftad. 4:o. Ill. Engelsk & kinesisk text. Fint skick. 1991. 100:-
A616 Gottfridsson Roger. Atlanta 96. Förlagsbd. (Bildbyrån). Rikt ill. I färg. 4:o. Ded från författ. Nyskick. 1996. 128s. 80:-
A617 Guslén Bertil (red). Jubileumsbok IJK (Idrottsjournalisternas klubb) 75 åt. 1922-97. Häftad. Ill. Nyskick. 1997. 112s. 60:-
A618 Hermelin S. (red). Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm. Org. ngt nött dek. linnebd. Rikt ill. Tvär 4:o. Inlaga i gott skick dock något lös i bindning. 1912. 384s. Såld
A619 Hjelm Jonny. Amasoner på planen. Svensk damfotboll 1965-1980. Häftad (Boréa bokförlag). Rikt ill. Nyskick. 2004. 338s. 100:-
A620 Isaksson Christer. Målvakterna. Från Sigge Lindberg till Thomas Ravelli. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström&Widstrand). Ill. Nära nyskick. 2000. 256s. 100:-
A621 Johansson Bengt & Simson Thomas. Bengt Bengan Johansson. Medaljer och gurkburkar. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. Mestadels i färg. Nyskick. 2001. 256s. 70:-
A622 Karlsson Sune (översättning). Franz Beckenbauer fotbollsskola. Förlagsbd. (Berghs). Rikt ill. I färg & sv/vitt. Fint skick. 1977. 80s. 70:-
A623 Larsson Håkan. Bernt. Guldcyklisten. Dek. pappbd. Rikt ill. Bra skick. 1977. 111s. 70:-
A624 Lehmann Rikard & Mens Pierre. Bilder av ett fotbollslag. (MFF). Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 1985. 119s. 90:-
A625 Madsen Bengt (utg). MFF-aren 2004. 88:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2004. 175s. 70:-
A626 Madsen Bengt (utg). MFF-aren 2005. 89:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o.N yskick. 2005. 175s. Såld
A627 Madsen Bengt (utg). MFF-aren. 2006. 90:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 175s. 70:-
A628 Madsen Bengt (utg). Svensk Elitfotboll 75 år. 1928-2003. Rexinbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 2003. 176s. 90:-
A629 Madsen Bengt utg. MFF-aren 2002. 86:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2002. 175s. 70:-
A630 Madsen Bengt utg. MFF-aren. 2003. 87:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2003. 191s. 70:-
A631 Malmö FF (utg). En blå väg. Häftad. Ill. Fint skick. 2000. 28s. 40:-
A632 Murath Lisbet. Bob Houghton. Högst personligt. Laganda och ledarskap. Förlagsbd. (Liber ekonomi). Ill. Fint skick. 1991. 140s. 70:-
A633 Neuendorf Mats. Gunnilse IS 1950-2000. 51 nationaliteter och fyra idrottsgrenar på 50 år. Dek. pappbd. Rikt ill. Nyskick. 2000. 179s. 90:-
A634 Nilsson Einar. En bok om föreningen svensk elitfotboll 1928-1978. Rexinbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1978. 272s. Såld
A635 Nilsson Per. Fotbollen och moralen. En studie av fyra allsvenska fotbollsföreningar. Akad. Avhandling. Stor 8:o. fint skick. 1993. 378s. 70:-
A636 Norén Stellan. Stålverk, skyttekungar och gröna planer. En guide till den lokala fotbollen. Förlagsbd. (Nerikes Allehanda). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Nyskick. 2002. 150s. 80:-
A637 Persson Eric. 50 år med MFF. Häftad. Ill. Nött omsl. 1960. 218s. Såld
A638 Persson Gunnar (red). Årets fotboll 2001. Rexinbd. Med sk.omsl. (Stroemberg Media Group). 4:o. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 415+42s. 100:-
A639 Persson Åke & Gahrton Måns (red). Fotbolls-VM genom tiderna. Förlagsbd. (Semic). Ill. Nyskick. 1998. 222s. 70:-
A640 Rosengren Jeanette (red). De söta ljusblåa kickande kickorna. MFF dam 30 år. Häftad. Rikt ill. I färg & sv/vitt. Bra skick. 2000. 162s. 70:-
A641 Ruud Sigmund. Skidspår korsar världen. Linneryggsbd. Ill. Bra skick. Främre omsl. medbd. 1939. 166s. Såld
A642 Stenfeldt Cars m.fl. Malmö FF i europacupen 1978-1979. Häftad. Rikt ill. Bra skick. 1979. 72s. 60:-
A643 Stridh Per-Gunnar & Trollner Göran. En lagledares vedermödor. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 1996. 114s. 80:-
A644 Sund Bill. Fotbollens maktfält. Svensk fotbollshistoria i ett internationellt perspektiv. Förlagsbd. (Svenska fotbollsförlaget AB). Ill. Liten 4:o. Nära nyskick. 1997. 280s. 80:-
A645 Sven Tumba. Mitt rika liv eller den nakna sanningen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Sellin&Partner). Ill. Bra skick. 1995. 231s. 70:-
A646 Svensk Elitfotbol (utg). Elitfotbollen 1990. Häftad. Rikt ill. Nyskick. 1990. 122s. 50:-
A647 Wegerup Jennifer. Dam elvan. Pionjärerna, dramatiken och guldåren. Ett porträtt av svensk damfotboll. Förlagsbd. (Forum). Ill. Nyskick. 2005. 270s. 90:-
A648 Wickman Mats. (Red). Är idrotten fri? Förlagsbd. (Norstedts). Nyskick. 1995. 159s. 60:-
A649 Ystén Henrik. Utmanarna. Så ska Elfsborg vinna SM-guld. Häftad. Nyskick. Så blev det också! 2006. 157s. 70:-

Topografi Göteborg & Bohuslän

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A650 Andström Bobby. Västkust. Från Torekov till Koster. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Legenda). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1990. 94s. Såld
A651 Behre Göran. Göteborg, Skottland och Vackre prinsen. Häftad. Göteborgs hembygdsförbunds skriftserie nr 16. Bra skick. 1982. 151s. 50:-
A652 Bengtsson Ronald & Lise-Lotte. Göteborg - staden vid vattnet. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Vontolla). Exlibris. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2005. 96s. Såld
A653 Bågenholm Ragnhild. Min barndom i majorna. Linnebd.med sk.omsl. 4:O. Ill. Bra skick. 1955. 218s0bil. Såld
A654 Coles John & Bengtsson Lasse. Bilder från forntiden. En guide till hällristningar och andra fornminnen i norra Bohuslän. Häftad. Exlibris. Rikt ill. Bra skick. 1990. 92s. Såld
A655 Enmark Romulo. Mamma, pappa, barn. Om en arbetarbefolkning i Göteborg. Häftad. Ill. Ded. från författ. Fint skick. 1986. 192s. Såld
A656 Fredsjö Åke. Hällristningar i Bottna socken. Kville härad. Häftad. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1975. 150s. 100:-
A657 Fredsjö Åke. Hällsristningar i Kville socken. Kville härad. Häftad. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1981. 304s. 100:-
A658 Gamla Redbergspojkar (utg). Redbergslid med omnejd genom tiderna. Häftad. Ill. 4:o. Fint skick. 1964. 240s. 150:-
A659 Göteborgs Golfklubb (utg). Göteborgs golfklubb. 1902-2002. Dek. pappbd. Rikt ill. Delvis i färg. Ded. på försättsblad. 2002. 172s. 60:-
A660 Hansén Stig. Jag kommer ihåg hur det var. Göteborgare minns sitt nittonhundratal. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Tre Böcker). Nyskick. 1998. 207s. Såld
A661 Hegerfors Sture & Karlsson Bo A. Typisst Götebosskt. En fantastisk bok om vits och humor iGöteborg. Häftad. (JSM förlag). Ill. Fint skick. 1984. 141s. Såld
A662 Holm Bengt Ason. Göteborg. Förlagsbd (Wettergrens). Rikt ill. I färg. Nyskick. Uå. (1990-tal). Såld
A663 Håkanson Mimi (red). Ett frieri i skärgården av Otto Ulrik Marin. Förord av Börje Räftegård. Pappbd. Utg. Av Bohusläns museum. Nyskick. 1994. 69s. 50:-
A664 Håwi Lennart o Skarback Sören. Håwis Göteborg. Förlagsbd. (Warne). Rikt ill. 4:o. Nyskick. 2005. 144s. Såld
A665 Idestam-Almqvist Bengt. Filmstaden Göteborg. Hasselblads - Georg af Klercker - en bortglömd epok. Häftad. Ill. Fint skick. 1971. 38s. 50:-
A666 Jonsson Oscar. Örgryte och majornas gamla skolor. Privatbd. Linnebd. Omsl.medbd. Ill. Fint skick. 1978. 110s. 70:-
A667 Kleen Inga-Lisa. Torslanda i modern tid. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Ill. Fint skick. 1976. 100s. Såld
A668 Kungälvs kommun (utg). Kulturminnesvårdsprogram. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1990. 243s. 60:-
A669 Lehman M. Kungasäsonger i Marstrand. Förlagsbd. (Fritzes). Ill. Stor 8:o. fint skick. 1932. 280s. Såld
A670 Lindstam Carl Sigfrid. Göteborgs gatunamn. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. fint skick. 1986. 324s. 90:-
A671 Lundström Evert. Ostindiefärden. Förlagsbd. (Sirena Bok). Fint skick. 1988. 580s. 70:-
A672 Länsstyrelsen (utg). Bohusleden. Privatbd. Klbd. Ill. Fint skick. 1985. 44s. Såld
A673 Möllerstedt Gunnar. Göteborgs jazz. Musiker och dansställen under 1950-talet. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1982. 143s. Såld
A674 Möllerstedts Gunnar. Nöjesvirvlar från Rota till Rondo. Förlagsbd. (Tre Böcker). Ill. Nyskick. 1990. 126s. Såld
A675 Nordström Erik & Sveningson Ulf. Kors och tvärs i tusch och vers. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Bra skick. 1983. 96s. 70:-
A676 Rudolf Karl. Långedrag. Några drag ur dess historia samt utveckling under åren 1858-1943. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1980. 80s. Såld
A677 Röstholm Hans. Viltlycke hällristningar. Häftad. Exlibris. Rikt ill. Fint skick. 1970. 24s. 40:-
A678 Sjölin Mats (red). Lejonet & kronan. Stormaktstidens Göteborg. Häftad. Utg. Av Göteborgs museer. Ill. Nära nyskick. 1989. 160s. 60:-
A679 Skarback Sören. Läkaren i gamla Göteborg. Förlagsbd. Med nött sk.omsl. (Tre Böcker). Ill. Stor 8:o. Fin inlaga. 1999. 264s. 70:-
A680 Stenström F. Örgryte genom tiderna. Del 1&2. Linnebd. Facsimile av orginalet från 1920-1924. utg. av Sällskapet Örgryte Odalmän. Fint skick. 1986. 157+197s. Såld
A681 Strömberg Håkan & Märta. Båttyper på hällristningar i Kville. Häftad. Särtryck. Ill. Fint skick. 1983. 31s. Såld
A682 Thormark Karin. Kvinnors vardagsliv på Klädesholmen 1900-1950. Häftad. Utg. Av Bohusläns museum. Ill. Bra skick. 1984. 96s. Såld
A683 Uhrberg Artur. Kusten vid soten. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1960. 172s. 100:-
A684 Wallin Gunnar. Göteborgsglimtar. Spaltclown i 40 år. Privatbd. Linnebd. Omsl.medbd. Ill. Bra skick. 1966. 224s. 70:-
A685 Werne finn & Östnäs Sara. Bygge i Bohuslän. Klbd. Med ngt. nött. sk.omsl. Wahlström & Widstrand. Rikt ill. Delvis i färg. 1983. 160s. Såld
A686 Östlund Erik. Kvarnbyvallen. Program vid invigningen söndagen den 15 juli 1934. Häftad. Ill 4:o. gott skick. 1934. 16s. Såld

Topografi Halland

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A687 Andréasson Roland (red). Tidning i tre sekler. 1850-2000. Hallandsposten. Dek. pappbd. (Hallandsposten förlag). Rikt ill. 4:o. nyskick. 2000. 83s. Såld
A688 Kärrdahl Thor. Varbergs kyrka och församling genom tiderna. Häftad. Utg. av Varbergs församling. Ill. Bra skick. 1972. 225s. 60:-
A689 Larsson Stig R. Handel och småstadsliv i gamla Kungsbacka. Dek. pappbd. Rikt ill. Gott skick. 1996. 399s. Såld
A690 Nockert Margareta m.fl. Bockstensmannen och hans dräkt. Häftad. Utg. Av Varbergs museum. Ill. Delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1997. 179s. 70:-
A691 Sandberg H.E. & Simmingskiöld S. En bok om gamla stan i Falkenberg. Förlagsbd. (Hallands nyheter). Tvär 4:o. Fint skick. 1974. Opag. Såld
A692 Weibull Curt m.fl. Hallands historia. Från äldsta tid till freden i Brömsebro 1645. Hklbd. Ill. Bra skick. 1945. 883s. Såld

Topografi Norra Sverige

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A693 Baudou Evert & Selinge Klas-Göran. Västernorrlands förhistoria. Linnebd. Ill. Fint skick. 1977. 459s+karta. Såld
A694 Bergström Lars. Blå vägen. En resa längs vatten. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Bra skick. 1985. 141s. Såld
A695 Björklund Börje. Järvsö kyrka. Häftad. Ill. Bra skick. 1984. 31s. 40:-
A696 Gawell-Blumenthal Ida. Hälsingehistorier. Häftad. (Wahlström&Widstrand). Gott skick. 1945. 148s. Såld
A697 Johansson Karl-Erik i Backe. Spökis. Fjällflygaren. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Ceweförlaget). Ill. Bra skick. 1985. 156s. Såld
A698 Karlström Ture. Stadsbild i förvandling 1620-1970. Söderhamn. Klbd. Rikt ill. Fint skick. 1969. 131s. 70:-
A699 Linder Ulf. Levande fjäll. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Ill. Fint skick. 1974. 95s. 60:-
A700 Lundberg Birger. Längst i norr. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. Fint skick. 1966. 112s. 70:-
A701 Mosskin Peter. Härjedalsfjällen. Se och uppleva Jämtland-Härjedalen 2. Häftad. (Heimbygds förlag). Ill. Tillskrift på försättsblad. Fint skick. 1983. 192s+karta. Såld
A702 Nilsson Edvin. De vilda djurens Sarek. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Bra skick. 1974. 116s. 70:-
A703 Nilsson Edvin. Sarek. Vandringar i vår sista vildmark. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Bra skick. 1970. 116s. 70:-
A704 Tjernström Monica & Lennart. Till fots genom svenska fjällvärlden. Från Transtrand till Treriksröset. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. I färg. Fint skick. 1991. 158s. Såld
A705 Westerlund Lars. Skelefteå i själ och hjärta. Förlagsbd. (Informationsförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1999. 111s. Såld
A706 Viksten Albert. Hälsingland. Läsebok för skola och hem. Hfrbd. Marmorerat snitt. Ill. Bra skick. 1944. 354s. Såld
A707 Ågren Per-Uno (utg). Västerbotten 1977.Tidskrift. 4 nummer i ett häfte. Rikt ill. Bl.a. om samiskt dräktskick m.m. bra skick. 1977. 268s. Såld

Topografi Skåne-Blekinge

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A708 Lewenhaupt Tony & Claes. Paradisius Lundensis. En bok om Lunds botaniska trädgård. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wiken). Exlibris. Rikt ill. I färg. Tvär 4:o. Fint skick. 1989. 114s. 80:-
A709 Lundström Gunilla (red). De första 150 åren. Sydsvenska Dagbladet. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Sydsvenskan). Rikt ill. I färg & sv/vitt. Nära nyskick. 1998. 415s. 90:-
A710 Rystad Göran (red). Kampen om Skåne. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Historiska Media). Ill. Nyskick. Exlibris. 2005. 368s. 90:-
A711 Skånska deckarsällskapet (utg). Skånska julmord. Förlagsbd. (Settern). Tvär 4:o. Ill. Fint skick. 1983. 88s. 70:-
A712 Sommelius Sören & Webb John S. Utflykter kring Öresund. Förlagsbd (LL-förlaget). Rikt ill. I färg. Nyskick. 2004. 128s. Såld
A713 Stenberg Karl-Erik (red). Gamla Holländare i Skånska hem. Häftad. (Skånes konstmuseum). Ill. Fint skick. 1953. 32s+pl. 40:-
A714 Svensson Kjell (red). Skånska ord. Uttryck, historier, talesätt. Häftad. Ill. Nära nyskick. 1988. 68s. 60:-
A715 Torgny Ove. En port till Skåne. Boken om Margretetorps gästgivaregård. Förlagsbd. (Skåneförlaget). Rikt ill. Mestadels i färg. Fint skick. 1991. 160s. Såld
A716 Wall Ingrid. I våra kvarter. Trelleborg på 1950-talet. Förlagsbd. (Lars-Åke Winbergs förlag). Rikt ill. 4:o. fint skick. 1996. 64s. 70:-

Topografi Småland & Öland

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A717 Anarp anita m.fl. Då och nu i Nässjöbygden. Utgåva 17. Häftad. Ill. Bl.a. om Nässjö pinnstolsfabrik m.m. nära nyskick. 2002. 128s. Såld
A718 Andersson C.M. Sandviks gamla och nya kyrkor. Häftad. Rikt ill. Fint skick. Uå (ca 1990). 64s. 50:-
A719 AnderssonBertil m.fl. Bosebo. Vår hembygd. Linneryggsbd. Ill. Bra skick. 1972. 237s. Såld
A720 Bergman Carl. Smålandsryttare genom sekler. Häftad. Ngt. nött. omsl. 1916. 123s. Såld
A721 Boström Ragnhild. Sveriges kyrkor. Öland. Bredsättra kyrkor. Förlagsbd. (Almqvist & Wiksell). 4:o. Rikt ill. Understrykningar med blyerts. 1980. 100s. 50:-
A722 Claesson Sven-Ingvar. 100 år med Gislaved. 1893-1993. (Gislaveds däck). Pappbd. Med sk.omsl. Rikt ill. Fint skick. 1993. 84s. Såld
A723 Edgren Bengt & Herschend Frands. Nya gamla hus. Rekonstruktionsarbeten i Eketorps borgar 1978. Häftad. (RAÄ). Ill. 4:o. Fint skick. 1979. 51s. Såld
A724 Eneström F.J.E. Finvedsbornas seder och lif. Häftad. Ngt. nött omsl. Ill. 1914. 269s. 100:-
A725 Forsberg Martin m.fl. Nässjö stad. 1/1 1914 - 31/12 1938. Häftad. Ill. 4:o. Fint skick. 1938. 80s. 80:-
A726 Garpenby Sune. Skeppsbyggeriet i Västervik genom tiderna. Häftad. Särtryck. Ill. Gott skick. 1967. 85s. 50:-
A727 Generalstabens krigshistoriska avd. Kungl. Jönköpings-Kalmar regemente. Häftad. Ill. Bra skick. 1935. 48s. Såld
A728 Gnosjö Hembygdskrets (utg). Axplock från hembygden 2009. Häftad. Il. Notering på bakre omsl. Annars nyskick. 2008. 110s. 50:-
A729 Hagberg Lars å. Eksjö 1800-tal. Livet i en svensk småstad 1800-1865. Förlagsbd. (Jönköpings läns museum). Ill. Bra skick. 1988. 207s. 60:-
A730 Hedström Sofia. Anna i källshyltan. Häftad. (Isaberg förlag). Ill. Nära nyskick. 2006. 95s. 80:-
A731 Helgesson Rune. Mötesplats Elim. Frikyrklighetens vagga i Åsenhögabygden. Häftad. Ill. Nyskick. 2007. 48s. Såld
A732 Hofrén Manne. Segelsjöfartens minnen i Kalmar läns museum. Häftad. Ill. Bra skick. 1952. 56s. 50:-
A733 Johansson Kerstin. Smålands kokbok. Förlagsbd. (Barometerns förlag). Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1994. 144s. Såld
A734 Johansson Malcolm. Gnosjö i gången tid. Rexinbd. Ill. Fint skick. 1972. 288s. 90:-
A735 Kalmar regementes kamratf. (utg). Trossboden i Staby. En symbol och fem uppsatser. Häftad. Ill. Nyskick. Exlibris. 2000. 71s. Såld
A736 Kullberg Lennart m.fl. 100 år med NTO i Vaggeryd. 1892-1992. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1992. 248s. 70:-
A737 Källeryds Hembygdsförening (utg). Beskrivning över Elghult, Mjöhult och Ödh samt underliggande torp. Rexinbd. Stencil. 4:o. Fint skick. Uå. 161+82s. 100:-
A738 Källeryds Hembygdsförening (utg). Steniga tegar. Torpinventering för Källeryds socken. Häftad. Ill. Ngt. gulnat omsl. 1968. 105s+karta. Såld
A739 Näver Pelle. Livets melodi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Zindermans). Fint skick. 1981. 96s. 60:-
A740 Näver Pelle. Vid Gölabergets fot. Tre generationers dikt i Småland. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Zindermans). Fint skick. 1984. 96s. 60:-
A741 Oskarshamns Sjöfartsförening (utg). Sjöfolk och kustbor berättade för Kerstin Werner. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1991. 176s. Såld
A742 Palm Bertil m.fl. Öland. 1-3. 3 uniforma halvlinnebd. 4:o. Ill. Del ett med mindre fläck på främre snitt. I övrigt i bra skick. 1948-1949. 488+504+556s. 400:-
A743 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 10. Häftad. Ill. Om att vara ung i Nässjöbygden. 1985. 128s. 50:-
A744 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 11. Häftad. Ill. Då och nu och sedan. Fint skick. 1988. 143s. 50:-
A745 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 6. Häftad. Ill. Bl.a. om folkdräkter, kloka gubbar och magi m.m.Fint skick. 1981. 112s. 50:-
A746 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 7. Häftad. Ill. Om kommunikationer m.m. fint skick. 1982. 136s. 50:-
A747 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 8. Häftad. Ill. Om möbler och människor. Fint skick. 1983. 128s. 50:-
A748 Rydén Josef (red). Då och nu i Nässjöbygden. Årgång 9. Häftad. Ill. Om kulturlandskapet. Fint skick. 1984. 144s. 50:-
A749 Sjöbeck Mårten. Småland - Öland. Färdvägar och vandringsstigar utgående från järnvägarna. Häftad. (Seelig&co). Ngt. nött omsl. Ill. 1946. 347s+karta. 70:-
A750 Strand-Rönnbäck Sif m.fl. Axel Petersson. Döderhultarn. Döderhultmuseet Oskarshamn. Häftad. Rikt ill. I färg. Fint skick. 1999. 40s. 50:-
A751 Särne Ingvar. Boken om bron - inte bara om bron. Förlagsbd. (Inman Press). Ill. 2 delar i ett bd. Ill. Fint skick. Omsl. medbd. 1972. 103+87s. 90:-
A752 Söderqvist Einar (red). Torslundaboken. Häftad. Ill. Bra skick. 1953. 275s+karta. 100:-
A753 Wallerman Stig. Gislaveds IS. 1903-2003. Häftad. Ill. Nyskick. 2003. 63s. Såld
A754 Åsenhöga Hembygdsförening (utg). Åsenhöga. Från forntid till nutid. Del 1. Dek. klbd. Ill. Bra skick. 1980. 289s. Såld
A755 Ölandsklubben i Stockholm (utg). En Ölandsskald. Albert Erikssons dikter i urval jämte levnadsteckning. Häftad. Ill. Ouppsk. 1950. 84s. 50:-

Topografi Södermanland & Uppland

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A756 Bianchini Lisa. En bok om Sandham. Från förr och nu. Häftad. Ngt. nött omsl. 4:o. Ill. 1924. 136s. Såld
A757 Brusewitz G. m.fl. Roslagsbygd. En bok om Norrtälje - Roslagskommunen. Förlagsbd.( LT). Rikt ill. I färg. Fint skick. 1986. 118s. 70:-
A758 Eklund Hans & Sjöberg Göran A. Skärgården förr. Fotografiska dokument från Gräsö till Landsort. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1969. 320s. Såld
A759 Eriksson Monica. Södermalm.Åtta kulturhistoriska vandringar. Häftad. (Brevskolan). Ill. Fint skick. 1997. 64s. 50:-
A760 Hall Thomas. Huvudstad i omvandling. Stockholms planering och utbyggnad under 700 år. Förlagsbd. (Sveriges Radios förlag). 4:o. Rikt ill. I färg och sv/vitt. Nyskick. 1999. 243s. 125:-
A761 Hentzel Roland (red). Mitt Stockholm. Tjugotvå utlänningar ser på stan. Häftad. (Natur&Kultur). Ill. Bra skick. 1959. 205s. 70:-
A762 Isling Åke (red). Södermanland i litteraturen. Från Erikskrönikan till 80-tals lyrik. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Sober Förlag). Ill. Fint skick. 1990. 368s. 60:-
A763 Lindahl Sture. Rosersberg. En sammanställning av tillgängliga uppgifter om slottet, trädgården och parken. Dek. linnebd. (Allmänna förlaget). Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1982. 142s. 90:-
A764 Munck Ebbe. Sibyllegatan 13. Minnen från de kritiska åren 1939-1945. Häftad. (Norstedts). Gott skick. 1967. 248s. Såld
A765 Nordström Alf. Kring Trälhavet. 4000 år i Vaxholm. Häftad. (Liber). Ill. Fint skick. 1980. 105s. 70:-
A766 Schuck Henrik. Från det forna Upsala. Några kulturbilder. Häftad. (Gebers). Ngt. nött omsl. 1917. 232s. Såld
A767 Ståhle Carl-Ivar. Stockholmsnamn och Stockholmsspråk. Häftad. (Norstedts). Fint skick. 1981. 190s. Såld
A768 Söderberg Bengt G. Slott och Herresäten i Sverige. Södermanland. 1&2. 2 förlagsbd. Med sk.omsl. (Allhem). Rikt ill. Fd. bibl. Ex med stämpel och utlåningskort. Annars mycket fint skick. 1968. 385+372s. 1000:-

Topografi Västergötland

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A769 Ahlberg Gunnar. Släktboken Annika och Torkel i Berg. Anor och ättlingar. Rexinbd. Med sk.omsl. Ill. 4:o. Nära nyskick. 1994. 255s. 100:-
A770 Ahlstrand Jan Torsten. Torsten Ahlstrand 1907-2004. Biografisk artikel. Häftad. Ill. Fint skick. 2005. 12s. 40:-
A771 Ahlström Gösta. Studier om järnutvinning och allmogesmide i Västergötland med särskild hänsyn till Sjuhäradsbygden. Häftad. Ill. Bra skick. 1970. 60s. 50:-
A772 Algers Knut m.fl. Lantmannaskolan och lanthushållsskolan i Sätila. Tjugofemårsskrift 1918-1943. Häftad. Ill. Bra skick. 1944. 100s. Såld
A773 Almgren Elof. Seglora och Svaneholm i gången tid och nutid. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1981. 117s. 70:-
A774 Andersson-Palm Lennart m.fl. Borås stads historia. 1-3. 3 förlagsbd. Med sk.omsl. (Historiska Media). Rikt ill. Stor 8:o. Nyskick. 2005. 416+428+529s. 300:-
A775 Apleberger Gudrun (utg). Axel Carlsson berättar. Livet i Jällby socken under 100 år. Imit. Skinnbd. Med sk.omsl. Ill. Nära nyskick. 1993. 82s. Såld
A776 Appelgren Stig. Västgötsk hembygdsforskning under åren 1740-1820. Häftad. Ill. Nära nyskick. 1972. 120s. 40:-
A777 Berglund Bengt & Sjögren Bengt O.T. (utg). Ryfors bruk. Självbiografiska anteckningar från barn- och ungdomsåren. Häftad. Ill. Nyskick. 1992. 128s. 80:-
A778 Bergqvist Nils. Rångedala 1847-1947. Häftad. Ill. Bra skick. 1947. 80s. 90:-
A779 Bergstrand C-M. Kinnarumma sockens historia. Imit. Skinnbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1963. 524s. 100:-
A780 Boger Gustaf. Martin Ekeskogs bokhandel 100 år. 1860-1960. Häftad. Ill. Fint skick. 1960. 22s. 50:-
A781 Bohrn Harald (red). Gunnar Tilander. Publications 1918-1973. Häftad. Utg. Av kungl. Biblioteket. Fransk text. Nära nyskick. 1973. 72s. 60:-
A782 Braun Wilhelm von. Carolina. Poetisk kalender. Klbd. Exlibris. Gott skick. 1844. 216s. 100:-
A783 Börstigs Hembygdsförening (utg. Börstigsboken. Klbd. Med sk.omsl. Ill. Fint skick. 1980. 596s. 150:-
A784 Carlsson Åke m.fl. Olof i Tränghult. En 13-årig bondpojkes dagbok år 1840. Dek. pappbd. 4:o. Ill. Av Gösta Svensson. Fint skick. Ded. Från författ. 1993. 71s. 80:-
A785 Dejus Janis. Fåglar i Svenljunga åren 1959-1983. Häftad. Ill. 1984. 40s. Såld
A786 Djurklou Gabriel. Lifvet i Kinds Härad i början af sjuttonde århundradet. Häftad. Nött omsl. Bra inlaga. 1885. 88s. 150:-
A787 Erixon Sigurd & Sahlgren Göran (utg). Sveriges bebyggelse. Älvsborgslän del 8. Rött org. skinnbd. Helt gsn. Gulddekorerade pärmar. "lyxupplaga". 4:o. fint skick. 1953. 793s. 950:-
A788 Ewald Gustaf. Alingsåsbygden. Historiska platser och minnesmärken, kyrkor och gårdar m.m. Häftad. Ill. Med personligt brev från författ. Fint skick. 1952. 128s. 60:-
A789 Freidlitz Bertil (red). Boken om Månstad. Hklbd. Ill. Fint skick. 1952. 393s. 150:-
A790 Frimodig Ingvar. Soldaten Anders Frimodig. Hans förfäder och ättlingar. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 1995. 231s+bil. Såld
A791 Gäre Harald. Sätila kyrka. Häftad. Ill. Bra skick. Uå (1970-tal). 20s. Såld
A792 Hall Frans A. & Bergqvist Alfhild. Ryssnässläkten. Släktförteckning. Klbd. Ill. Bra skick. 1960. 560s. 100:-
A793 Hjalmarsson Sture m.fl. Gällstad. Knalle-, bonde- och industrisocken. Dek. imit. skinnbd. Ill. 4:o. Fint skick. 1986. 438s. 150:-
A794 Hjalmarsson Sture. Intorp. Några glimtar av Anders Andersons imperium. Häftad. 1994. 52s. Såld
A795 Hultafors Klimat & vattenkuranstalt (utg). Reklam brochyr. Häftad. Ill. Fint skick. 1912. 14s. Såld
A796 Hultafors sanatorium (utg). En vägledning till våra gästers tjänst. Häftad. Ill. Ngt. nött omsl. 1948. 24s. 50:-
A797 Hössna Hembygdsförening (utg). Bygd och gårdar kring Galtåsen. Hössna socken förr och nu. Häftad. Ill. Fint skick. 1979. 397s. 80:-
A798 Johansson A.O. Sandhult. Gammalt och nytt. Org. linneryggsbd. Ill. Fint skick. 1954. 270s. 100:-
A799 Johansson A.O. Sandhults socken med Hedared. Häftad. 4:o. Ill. Liten skada på omsl. Annars fint skick. 1927. 118s+bil. 200:-
A800 Johansson Hilding m.fl. Boken om Vilske. Linnebd. Med sk.omsl. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1980. 568s. 100:-
A801 Johansson Hugo. Hyssna. En socken i Mark. Andra upplagan. Imit. Skinnbd. Med sk.omsl. Ill. Fint skick. 1982. 419s. Såld
A802 Johansson Hugo. Hyssna. En socken i Mark. Linnebd. Främre omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1952. 372s. Såld
A803 Johansson Hugo.Andersson Sture. Den sista generationen. Häftad. Ill. Fint skick. 1983. 155s. Såld
A804 Johansson Karin. Inblick i Inre Mongoliet. Breven från Sven Skallsjö berättar. Häftad. Ill. Nyskick. 2003. 143s. 70:-
A805 Johansson Karin. Några västgötakolportörer. Häftad. Ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 2001. 151s. Såld
A806 Johansson Åke. Boka om Stommen och Heden. (Rävlanda). Dek. pappbd. Ill. 4:o. Nyskick. 2004. 110s. Såld
A807 Josefsson Inge m.fl. Solberga. Vår hembygd. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 2003. 208s. 100:-
A808 Kempe Lars-Åke. Johan Petter Johansson 1853-1943. Uppfinnare från Vårgårda. Skiftnyckeln 1892. Dek. pappbd. 4:o. Ill. Nära nyskick. 2002. 57s. Såld
A809 Kinnarumma-Ljushultshembygdsf. (utg). Jonas i Jonsbo. Ur en småbondes liv. Klbd. Med sk.omsl. Ill. Fint skick. 1987. 186s. 70:-
A810 Larsson Axel m.fl. Bollebygds sockenkrönika. Hklbd. Ill. Bra skick. Stor 8:o. 1959. 372s. 150:-
A811 Larsson Sigurd (red). Västergötlands gymnastikförbund 1919-1944. Häftad. Ill. Fint skick. 1944. 34s. 50:-
A812 Larsson Sigurd (utg). Västgötagymnasten. Tidskrift för frivillig gymnastiken i Västergötland. 1939. nr 4. Häftad. Ill. Fint skick. 1939. 16s. 40.-
A813 Liareds Hembygdsförening (utg). Glimtar från Liared. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1994. 431s. Såld
A814 Lillqvist Birgitta. Rävlanda allmänna idrottssällskap 1920-1995. Häftad. Ill. Delvis i färg. Fint skick. 1995. 82s+bil. 70:-
A815 Limmareds Hembygdsförening (utg). Limmared. Bygden - bruket - samhället. 1740-1990. Org. dek. pappbd. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Nyskick. 1990. 499s. 200:-
A816 Linnarson Erik m.fl. Herrljungaboken. Gammalt och nytt. Klbd. Ill. Bra skick. 1958. 478s. 150:-
A817 Ljungström Sven. Västgötaklimax. Västgötahistorier samlade och illustrerade av Sven "Ljungan" Ljungström. Häftad. Fint skick. 1974. 133s. 50:-
A818 Lysvall Agne. Tre kåserier från Västergötland. Jesus föddes i Bjurum. Frankrikes vagga. Den längsta natten. Häftad. Fint skick. 1998. 24s. Såld
A819 Magnusson Einar. Allmogeurmakeriet i Västergötland och Västra Småland. Häftad. Rikt ill. Fint skick. 1967. 242s. Såld
A820 Rhodin Leon-Lindblom Verner. Gudaträd och Västgötska skottkungar. Sveriges bysantinska arv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Tre Böcker). Exlibris. Rikt ill. Fint skick. 1944. 232s. Såld
A821 Råda kommunalnämnd (utg). Råda + Landvetter + Björketorp = Härryda kommun. Häftad. Ill. Utv. karta. Bra skick. 1970. 24s+bil. 40:-
A822 Studiecirkel i Hössna (utg). Bondeminnen från 1920-30-40-talen. Stencil. Med omslag. 4:o. Nyskick. 1994. Opag. Såld
A823 Stålsjö Dag. Svearikets vagga. En historia i gungning. Org. klbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 1990. 159s. 200:-
A824 Sundbeck Erik (red). Västgötagymnasten. Tidskrift för frivillig gymnastiken i Västergötland. 1939. nr 4. Häftad. Ill. Fint skick. 1939. 36s. 50:-
A825 Sundbeck Erik (red). Västgötagymnasten. Tidskrift för frivilliga gymnastiker i Västergotland. 1939. nr 6. Häftad. Ill. Fint skick. 1939. 16s. 40:-
A826 Sundholm Olof. Säterier i Skara stift. Häftad. Utg. av Hans Sallander. Nyskick. 1975. 117s. 40:-
A827 Svahn Adolf. Husaby kyrka, källa och ruin. Vägledning för besökare. Häftad. Ill. Noteringar på eftersättsblad. 1927. 38s. Såld
A828 Svenskt porträttgalleri (utg). Älvsborgs läns porträttgalleri. Hfrbd. Rikt ill. Fint skick. 1932. 392s. 70:-
A829 Svensson Gösta. Barnen från Torpebo. En sannsaga från förr i tiden om barn i vävarbygd. Förlagsbd. (Settern). Rikt ill. I färg. av författ. Tvär 8:o. Bra skick. 1986. 32s. 60:-
A830 Sydow Waldemar von. Sveriges bebyggelse. Älvsborgslän. Del 1. Borås Caroliförsamling. Org. hfrbd. Med ö.gsn. Pärmkanter nötta. Inlaga i mycket fint skick. 4:o. 1944. 708s. 350:-
A831 Södra Vings Hembygdsf. (utg). Ödetorp i Södra Ving. Dagsverkstorp, soldattorp, backstugor och undantagsstugor. Häftad. Ill. Utv. Karta. Fint skick. 1970. Opag. 70:-
A832 Thordeman Bengt. Några svensk-norska numismatiska problem i belysning av ett västsvenskt skattefynd. Häftad. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1934. 29s. 40:-
A833 Torwald Anita M. & Rune. Kompletteringar till Bergum. En västgötasocken i omstridd gränsbygd. Häftad. (Tre Böcker). 4:o. Ill. Fint skick. 1994. 84s. Såld
A834 Tunerstedts Josef. Herrljunga kyrka. Historik till sekelminnet i advent 1965. Häftad. Ill. Fint skick. 1965. 55s. 50:-
A835 Töve Jan. Bortom redan. Pappbd. Med sk.omsl. 4:o. Rikt fotoill. Nyskick. 2001. 54s+pl. 180:-
A836 Wingborg F.A. Från Valle härad med Varnhems kyrka och kloster. Höjentorp, Axelvalla slott. Häftad. Ill. Gott skick. 1927. 121s. 50:-

Topografi Övriga Sverige

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A837 Anjou Åke. Ödeborgs bruk. Häftad. Ill. Särtryck. 1942. 8s. 40:-
A838 Eskeröd Albert. Gotländska stränder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Exlibris. Ill. av Erik Olsson. Bra skick. 1962. 302s. 80:-
A839 Johansson Folke. Bonde i Värmland. Dek. linnebd. Exlibris. Fint skick. 1978. 133s. Såld
A840 Nihlén Johan. Från det okända Gotland. Andra uppl. Förlagsbd. Med sk.omsl (LT). Exlibris. Fint skick. 1977. 159s. 80:-
A841 Olsson Rune. Holl te goer. Dikter. Häftad. Ill. Med teckningar. Fint skick. 1984. 76s+bil. 40:-
A842 Pettersson Bengt & Curry-Lindahö Kai (red). Natur på Gotland. Halvlinnebd. 4:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1946. 283s. 100:-
A843 Rosen Bo. Sällsamheter i Västerbotten. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. Fint skick. 1984. 333s. Såld
A844 Sjöström Fritz. Fåröspeglingar. Som ett enda dygn genom alla somrar. Häftad. (Carmina). 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1978. 79s. Såld
A845 Söderberg Bengt G. Gottlands sällsamheter. Sagor & sannsagor från gutarnas ö. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. Fint skick. 1975. 240s. 100:-
A846 Waldén Katja m.fl. Örebro i konsten. Klbd. 4:o. 36 sidor text + ca 100 sidor bilder i färg & sv/vitt. Fint skick. 1965. 90:-

Varia

Uppdaterad: 2010-07-24
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A847 Alfredson Hans & Danielsson Tage. Å vilken härlig fred. AB svenska ords beredskapsrevy 1966. Häftad. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1967. 127s. Såld
A848 Alfredson Hans & Olson Lars. Nytidens slott och herresäten. En spännande resa i ord och bild till 2000-talets nybyggda palats. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström & Widstrand). Ill. I färg. Liten 4:o. Nyskick. 2001. 123s. Såld
A849 Alfredson Hans & Sjöblom Carl-Uno. Gentlemannens årsbok. Kalender från Mosebacke monarki. Häftad. (Aldus/Bonniers). Ill. Bra skick. 1967. 127s. Såld
A850 Andersson Erik (översättning). Oscar Wilde. Sagor. Förlagsbd. (Carlsen/if). Ill. Av P.J. Lynch. 4:o.Nära nyskick. 1990. 93s. 90:-
A851 Anobile Richard J. Why a duck? Visual an verbal gems from the Marx Brothers movies. Linneryggsbd. Med ngt. nött sk.omsl. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. 1971. 288s. Såld
A852 Bibelkommissionen (utg). Bibeln. Med bilder av Rembrandt van Rijn. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Libris). Helt guldsnitt. Ill. Nära nyskick. 1999. 416s. 100:-
A853 Billow Anders (red). Årets bilder 1942. Klbd. Ngt. nött (STF). Rikt ill. 4:o. 1942. 93s. 40:-
A854 Billow Anders (red). Årets bilder 1955-56. Klbd. Med ngt. nött sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Namnt. 1955. 82s. 50:-
A855 Billow Anders (red). Årets bilder STF:s julbok 1934. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1934. 94s. 60:-
A856 Billow Anders (red). Årets bilder STF:s julbok 1939. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1939. 96s. 60:-
A857 Billow Anders (red). Årets bilder. STF:s julbok 1933. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1933. 92s. 60:-
A858 Billow Anders (red). Årets bilder. STF:s julbok 1935. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1935. 94s. 60:-
A859 Billow Anders (red). Årets bilder. STF:s julbok 1936. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4o. Bra skick. 1936. 93s. 60:-
A860 Billow Anders (red). Årets bilder. STF:s julbok 1937. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1937. 89s. 60:-
A861 Billow Anders (red). Årets bilder. STF:s julbok 1938. Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1938. 89s. 60:-
A862 Björkhem Örjan & Johansson Martin. Parapsykologi och övertro. Förlagsbd. (Forum). När? Var? Hur? Serien. Ill. Bra skick. 1988. 450s. 80:-
A863 Björkman Stig m.fl. Bergman om Bergman. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Rikt ill. Nära nyskick. 1970. 308s. Såld
A864 Christerson Rolf. Nya godbitar från Grönköping. Texter i urval från Grönköpings veckoblad. Förlagsbd. (Bokförlaget Viking). Fint skick. 1986. 144s. 70:-
A865 Clarke Brian (förord). David Bailey´s trouble and Strife. Klbd. Med sk.omsl. Rikt fotoill. Stor 8:o. Engelsk text. Fint skick. 1981. opag. 100:-
A866 Danielsson Tage. Tage Danielssons postilla. 52 profana predikningar och betraktelser. Förlagsbd. (Wahlström&Widstrand). Ill. Av Per Åhlin. Bra skick. 1965. 126s. Såld
A867 Dickie John. Cosa Nostra. Historien om den sicilianska maffian. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Fahrenheit). Ill. Nära nyskick. 2007. 457s. Såld
A868 Edfelt Johannes m.fl. Citatboken. Sjuttontusen citat från trettio språkområden och fem årtusenden. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Natur&Kultur). 4:o. Bra skick. 1986. 817s. Såld
A869 Einhorn Lena. Handelsresande i liv. Om vilja och vankelmod i krigets skugga. Häftad. (Pan/Prisma). Ill. Nyskick. 2005. 522s+pl. Såld
A870 Eysenck Michael & Hans. Vem är du? Vad psykologin avslöjar om vårt själsliv. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. 4:o. Gott skick. 1982. 219s. Såld
A871 Falkås Gunnar. Erlandsson finner melodin. Linneryggsbd. Ngt. nött. 1945. 876s. 60:-
A872 Falkås Gunnar. Gift och honung. Förlagsbd. Utan sk.omsl. (LT). Bra skick. 1960. 307s. 80:-
A873 Falkås Gunnar. Karneval i Älvnäs. Häftad. (LT). Gott skick. 1953. 235s. 70:-
A874 Furuhagen Hans m.fl. Kung Sune och Doris eller årsbulletiner från Mosebacke monarki. Häftad. (Williams förlag). Ill. Bra skick. 1965. 128s. Såld
A875 Gleeson Janet. Det vita guldets hemlighet. Den märkliga berättelsen om hur européerna lärde sig tillverka porslin. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström&Widstrand). Bra skick. 1999. 303s. Såld
A876 Grambo Ronald. Djävulens liv och leverne. Från sagor och sägen, legender och visioner. Förlagsbd. med sk.omsl. Ill. Fint skick. 1992. 228s. 100:-
A877 Gustafsson Robert m.fl. Spermaharen. Häftad. (Modernista). Rikt ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 2002. 221s. 100:-
A878 Hagberth Bengt. Skaldestycken från Grönköping. Häftad. (Proprius/Seeling). Fint skick. 1966. 62s. 50:-
A879 Hahne Ingemar (red). Vispop 1. 100 visor och populära sånger att sjunga, spela och kompa. Förlagsbd. (Intersong läromedel). Ill. Fint skick. 1982. 132s. 60:-
A880 Hahne Ingemar (red). Vispop 2. 100 visor och populära sånger at sjunga, spela och kompa. Förlagsbd. (Intersong läromedel). Ill. Fint skick. 1982. 142s. 60:-
A881 Hahne Ingemar (red). Vispop 3. 100 visor och populära sånger att sjunga, spela och kompa. Förlagsbd. (Intersong läromedel). Ill. Fint skick. 1983. 128s. 60:-
A882 Harris Robert. Pompeji. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Nyskick. 2003. 278s. Såld
A883 Heiting Manfred (red). Man Ray. 1890-1976. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Tachen). Stor 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. 2000. 252s. Såld
A884 Holborn Mark (red). Mapplethorpe. Förlagsbd. Med sk.omsl. I kassett. (Random House). Rikt ill. Stor 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1992 ou. 380s. 1500:-
A885 Holm Thora. Hur jag lagar mat. Kokbok. Hklbd. (Lindqvists förlag). Ill. Fint skick. 1946. 464s. Såld
A886 Jacoby Arnold. Senor Kon-Tiki. Boken om Thor Heyerdahl. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Ill. Bra skick. 1965. 307s+pl. 80:-
A887 Janson Tove. Rent spel. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Nära nyskick. 1989. 115s. 60:-
A888 Jansson Tove. Den ärliga bedragaren. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Bra skick. 1982. 192s. 80:-
A889 Jansson Tove. Lyssnerskan. Noveller. Häftad. (Aldus/Bonniers). Fint skick. 1973. 175s. 60:-
A890 Jansson Tove. Solstaden. Roman. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Bra skick. 1974. 191s. 70:-
A891 Jansson Tove. Sommarboken. Förlagsbd. Med sk.omsl. Bonniers). Bra skick. 1973. 160s. 80:-
A892 Jansson Tove. Stenåkern. Förlagsbd. Med sk.omsl. Ngt. fläckat omsl. 1984. 108s. 80:-
A893 Jansson Tove. Två berättelser från havet. Häftad. Bonniers julbok. Fint skick. 1984. 57s. 60:-
A894 Jungstedts Torsten. Kapten Grogg och hans vänner. Häftad. (Sveriges Radios förlag). Rikt ill. Fint skick. 1973. 272s. 100:-
A895 Kelen Emery. Dag Hammarskjöld. En biografi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström & Widstrand). Bra skick. 1966. 226s. 70:-
A896 Kernell Yngve (utg). Grönköping i val och kval. Häftad. (Norstedts). Ill. Fint skick. 1968. 157s. 60:-
A897 Kernell Yngve (utg). Grönköping. Kur- och kulturort. Häftad. (Norstedts). Ill. Bra skick. 1964. 204s. 60:-
A898 Kernell Yngve (utg). Grönköping. Svenskare än Sverige. Häftad. (Norstedts). Ill. Bra skick. 1965. 192s. 60:-
A899 Kernell Yngve. En lögn i rosenrött. Häftad. (Norstedts). Ill. Fint skick. 1957. 187s. 80:-
A900 Kharitidi Olga. Schamanens cirkel. En rysk psykiatriers upplevelser av Sibiriens visdom. Förlagsbd. (Strömbergs). Nyskick. 1996. 231s. Såld
A901 Kotschack Jack S. Radio Nord kommer tillbaka. Häftad. (Roos förlag). Ill. Ngt. nött omsl. 1963. 285s+pl. 70:-
A902 Lagerlöf Selma. En herrgårdssägen. Dek. linneryggsbd. Liten 4:o. ill. Av Einar Nerman. 1913. 100s+pl. Såld
A903 Lamm Martin. Swedenborg. En studie över hans utveckling till mystiker och andeskådare. Förlagsbd. Med sk.omsl (Hammarström & Åberg). Fint skick. 1987. 316s. 80:-
A904 Larsson William. Förkortn. Ordboken. Förlagsbd. (Spektra). Bra skick. 1969. 182s. Såld
A905 Liedman Sven-Eric. I skuggan av framtiden. Moderniteternas idéhistoria. Förlagsbd. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1998. 598s. 100:-
A906 Lilly John C. Människan och delfinen. Häftad. (Wahlström&Widstrand). Ill. Bra skick. 1962. 192s. Såld
A907 Lindqvist Herman. Christofer Columbus. Var han riktigt klok? Förlagsbd. Med sk.omsl. (T. Fischer & co). Ill. I färg. Nära nyskick. 1992. 192s+pl. 80:-
A908 lock David. Universums skapelse. Från den närmaste planeten till den mest avlägsna galaxen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Libris). Rikt ill. I färg. Liten 4:o. Fint skick. 1989. 159s. 100:-
A909 Lundqvist Åke & Erikson Hasse. Ingen vet vad Europa betyder. Resor, möten och repotage. Förlagsbd. (Carlsson). Ill. Nära nyskick. 1995. 182s. Såld
A910 Malm Einar. Sitting Bull och kampen om Vilda Västern. Häftad. (Gebers). Nött omsl. Ill. 1946. 296s. Såld
A911 Markus Alexander J. Från barbarstadiet till supermedvetande. Den femte dimensionen i människans utveckling. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Cadeceus förlag). Fint skick. 1993. 500s. 80:-
A912 Martinson Harry. Natur Häftad. (Bonniers). Exlibris. Ngt. naggat omsl. 1934 ou. 147s. 100:-
A913 Martinson Harry. Svärmare och harkrank. Häftad. (Bonniers). Svag fläck på främre omsl. Namnt. 1937 ou. 129s. 100:-
A914 Matz Edvard & Erling. Vem var det? 170 ord med personhistoria. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Brombergs). Exlibris. Ill. Fint skick. 1984. 367s. 100:-
A915 Matz Erling. Den hemlighetsfulla kusten. Förlagsbd. (STF). Rikt ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 1993. 239s. Såld
A916 McDermid Val. Ett fjärran eko. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Alfabeta/Anamma). Nyskick. 2004. 432s. 60:-
A917 Moberg Vilhelm. I vapenrock och linnebyxor. Häftad. (Rediviva). Faksimile. Fint skick. 1973. 119s. Såld
A918 Myrdal Jan. Sälja krig som margarin. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Leopard förlag). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2005. 208s. 150:-
A919 Nationalencyklopedin (utg). Nationalencyklopedin 1-20 + 13 årsböcker 1996-2008 + NE ordbok 1-3. Förlagets hfrbd. 36 volymer i utmärkt skick. 1989-2008. 5000:-
A920 Nilsson Piraten Fritiof. Bombi Bitt och hans mor. Häftad. (Bonniers). Gott skick. 1974. 173s. Såld
A921 Nilsson Piraten Fritiof. Bombi Bitt och Nick Carter. Häftad. (Bonniers). Sextonde tusendet. Bra skick. 1946. 294s. Såld
A922 Nilsson Piraten Fritiof. Historier från Färs. Privat linnebd. Främre omsl. medbd. Sjätte tusendet. 1940. 257s. 200:-
A923 Nordenram Åke. Svenska jaktens historia från forntid till nutid. Förlagsbd. (Settern). Ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 2001. 206s. 100:-
A924 Ohlmarks Åke (översättning). Tolkien. Bestiarium. Dek. förlagsbd. (AWE/Gebers). Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1994. 287s. 120:-
A925 Olsson Gits & Leino Olle (red). Allt om TV. Stjärnor och program i svensk television 1962-63. Häftad. (Åhlén & Åkerlund ). Ill. Bra skick. 1962. 128s. 50:-
A926 Palmenfelt Ulf. Osedliga historier. Förlagsbd. (Carlsson). Ill. Fint skick. 1987. 230s. 70:-
A927 Peterzén Jörgen. Magi. Häftad. (Askild&Kärnekull). Ill. Gott skick. 1971. 165s. 70:-
A928 Platen Gustaf von. Att få börja ett nytt liv. Resa till det förflutna 3. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Fischer&co). Ill. Nyskick. 1996. 349s. 80:-
A929 Proysen Alf. Boken om Teskedsgumman och andra sagor. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. av Björa Berg. Bra skick. 1992. 280s. 60:-
A930 Shaplen Robert. Kreuger. Geni och svindlare. Häftad. (Tiden). Ouppsk. Bra skick. 1961. 268s. 80:-
A931 Sjögren Arthur (utg). Svensk exlibris tidskrift. Årgång 5-7. Klbd. Rikt ill. Med inklistrade exlibris. 4:o. Fint skick. 1915-1917. 750:-
A932 STF (utg). Årets bilder 1961. Klbd. Med sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. Ngt. nött sk.omsl. 1960. 82s. 50:-
A933 STF (utg). Årets bilder 1970. Klbd. Med sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. 1969. 82s. Såld
A934 Strömstedts Margareta. Natten innan de hängde Ruth Ellis. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Nyskick. 2006. 187s. 80:-
A935 Swahn Sven Christer. Piraten (Nilsson). Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bernces). Ill. Av Vagn Jakobsen. Fint skick. 1972. 142s. 80:-
A936 Svanberg Lasse. Tv-bilder. Svensk TV-produktionsteknik under femtio år. Häftad. (Stiftelsen Etermedierna i Sverige). Ill. Nyskick. 2000. 232s. Såld
A937 Söderberg Bengt G. (Översättning). Myternas värld. Sägner, sagor och berättelser om gudar och hjältar, monster m.m. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Stor 4:o. Fint skick. 1980. 320s. 150:-
A938 Thomsen Chr. Braad. Sigi - erövraren. En Sigmund Freud biografi. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Alfabeta). Fint skick. 1985. 216s. 70:-
A939 Underhill Ruth M. Indianerna i USA. Historia, traditioner och nutida livsvilkor. Klbd. (Kooperativa förbundet). Ill. Utv. Kartor. Gott skick. 1957. 337s. Såld
A940 Upmark Gustaf. Svensk byggnadskonst 1530-1760. Ngt. nött hfrbd. Rikt ill. Exlibris. Stor 4:o. 1904. 220s+pl. Såld
A941 Wahlén Jan (översättning). Kartor förr och nu. Förlagsbd. (Wahlström & Widstrand). Ill. I färg & sv /vitt. Fint skick. 1971. 64s. Såld
A942 Wahlstedts Jens. Skolplanschernas Sverige. Bondeåret och naturen. Förlagsbd. (Wahlström&Widstrand). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 144s. Såld
A943 Wilson Edward O. Livets mångfald. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Brombergs). Ill. Delvis i färg. Nyskick. 1998. 415s. Såld
A944 Wodehouse P.G. A gentleman of Leisure. Dek. klbd. Engelsk text. Ngt. nött. Uå (1940-tal). 256s. 80:-
A945 Wodehouse P.G. The girl on the boat. Dek. klbd. Engelsk text. Bra skick. Uå (1940-tal). 100:-
A946 Åhman Brita. Agnetha Fältskog. Som jag är. Livsbilder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Ill. Nyskick. 1996. 159s. Såld

Uppdaterad: 2010-07-24


Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46
Email:

Webbmaster: Roland Johansson